ASIC implementation of high-throughput reed-solomon product codes
Yüksek veri hızlı reed-solomon çarpım kodların ASIC üzerinde gerçeklenmesi
  1. Tez No: 684491
  2. Yazar: EVREN GÖKSU SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çarpım Reed-Solomon kod çözücü ve kod çözücünün mimarisinin ASIC üzerinde gerçeklemesine dair detaylı bir çalışma sunulmuştur. Gerçekleme düşük güç harcayan, az alan kaplayan fakat yüksek veri hızına sahip bir kod çözücü tasarlamaktır. Bu çalışma yüksek kodlama oranlı Reed-Solomon kodların detaylı bir incelemesini de kapsamaktadır. Belirlenen hedeflere ulaşmak amacıyla bazı yeni algoritmalar ve mimariler kullanılmıştır. Gerçekleme 28nm TSMC kütüphanesi kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
A detailed ASIC implementation study of a decoder architecture for the product of two Reed-Solomon (RS) codes is presented. The implementation aims to achieve high throughput (more than 1 Tb/s) under low power and area consumption constraints while having more than 9 dB coding gain compared to uncoded transmission when concatenated with an inner polar code. The scope of work includes a comprehensive design space exploration for very high rate RS codes. Novel algorithms and architectures are introduced to achieve the design goals. High-throughput is achieved through a combination of pipelining and unrolling methods, while a fully-automated register balancing technique is used to minimize the implementation complexity. The implementation has been carried out using the 28nm TSMC library.