Farklı Avrupa liglerinde oynanan futbol müsabakalarında atılan gollerin teknik ve taktik analizi: Bundesliga, La Liga, Premier lig
Technical and tactical analysis of goals scored in football competitions played in different european leagues: Bundesliga, La Liga, Premier league
  1. Tez No: 684490
  2. Yazar: MEHMET YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, Avrupa'nın en üst düzey ligleri olan: İngiltere Premier lig, İspanya La Liga, Almanya Bundesliga futbol takımlarının oynadığı müsabakalarda 2020-2021 sezonunda atılan gollerin teknik-taktik kriterlerinin analiz edilmesi amacıyla yapılmıştır. Bundesliga'da 65, La Liga'da 50, Premier ligde196 müsabakada atılan goller teknik ve taktik kriterler göz önüne alınarak analiz edilmiştir. 2020-2021 sezonu içerisindeki müsabakalarda atılan gollerin bölgelerini, golün oluş süresini, gol öncesi yapılan pas sayısını, duran toplardan atılan golleri(korner, serbest vuruş, penaltı), atılan gollerin müsabakanın bölümlerine göre dağılımını, gollerin ceza sahası içi ve dışı durumunu, oyuncuya çıkan kartları incelemeyi hedeflemiştir. Verilerin toplanması için S sport+ sitesinde kayıt altında bulunan maçlar, 'kağıt-kalem yöntemi' kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, the top leagues of Europe: English Premier league, olansliga football teams in the competition of 2020-2021, this study, analysis studies of the technical-tactical training of goals were made. The goals scored in 65 competitions in the Bundesli and 196 in the La Liga were taken into account in the technical and simple experiment. In the competitions between 2020-2021, it was aimed to examine the regions of the goals, the regions of the goals, the goals made, the pass, the set balls, penalty), in the competitions of the goals in the shots, in the competitions of the goals, in the competitions of the goals and in the competitions, in the competitions in the goal and in the eyes, the cards that appeared to the players according to their sections. What's in the S sport+ records to compete for your data is an analyzable model.