Farklı formatta üretilen kulak kalıplarının karşılaştırılması
Comparison of earmolds produced in different formats
  1. Tez No: 684498
  2. Yazar: FURKAN BÜYÜKKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BÜLENT ŞERBETÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma geleneksel kulak kalıbı türleri olan sert ve yumuşak kulak kalıbı ile yeni bir yöntemle üretilmiş olan hibrit (içi sert, dışı yumuşak) kulak kalıp modelini karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Bu çalışma İstanbul Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Odyoloji Bölümü'nde okuyan, yaşları 18-25 arasında 30 gönüllü birey üzerinde uygulandı. Her katılımcı işitme değerlendirilmesi için saf ses odyometri ve timpanometri testi ile değerlendirildi. İşitmesi normal değerlerde olan katılımcılardan kulak izi alma prosedürlerine uygun olarak 1 adet kulak izi alındı. Alınan kulak izi işlenip pozitif kulak izi haline getirildikten sonra negatif iz çıkarıldı. Negatif kulak izinden sert, yumuşak ve hibrit olmak üzere 3 adet kulak kalıbı üretildi. Kulak kalıplarının objektif karşılaştırmaları için gerçek kulak ölçümü (GKÖ) test bataryasına ait olan gerçek kulak kazancı (GKK), gerçek kulak oklüzyon kazancı (GKOK) ve gerçek kulak cihazlı kazancı (GKCK) testleri yapıldı. Kulak kalıplarının subjektif karşılaştırmaları için katılımcılara kulak kalıpları test ettirilerek kulak kalıbı konfor anketini doldurmaları istendi. Sonuçlar değerlendirildiğinde hibrit kulak kalıbı diğer kulak kalıplarına benzer şekilde ortalama veriler elde edildiğinde aralarında kazanç açısından anlamlı bir fark belirmediği anlaşıldı. Anket sonuçlarına göre ise hibrit kulak kalıbı ve yumuşak kulak kalıbı tıkanma hissi hariç diğer bütün değerlendirmelerde sert kulak kalıbına göre daha avantajlı bulundu. Bu sonuçlar, kulak kalıbı üretiminde kullanılan sistemlerde ekstra bir malzemeye ihtiyaç olmadan sadece üretim formatının değiştirilmesi ile üretilen hibrit kulak kalıbının tercih edilebilirliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to compare the traditional, hard and soft earmolds, and hybrid (hard inside, soft outside) earmolds produced using a new technique. This study was conducted on 30 individuals between the ages of 18-25, studying at the Department of Audiology Istanbul Medipol University. Pure tone audiometry and acoustic admittansmetry were performed an each individual. Ear impression was obtained from each participants with normal hearing in accordance with the earprint procedure. After the ear impression was processed and turned into a positive ear impression, a negative ear impression was obtained. A total of 3 earmolds, hard, soft and hybrid, were produced from negative ear impression. For objective comparison of earmolds, real ear unaided gain (REUG), real ear occluded gain (REOG) and real ear insertion gain (REIG) tests, were performed. For subjective comparisons of three different style earmolds, participants were tested and asked to fill in the earmold comfort questionnaire. When the results were evaluated, the hybrid earmold obtained average data similar to other earmolds and did not cause an extra decrease in gains. According to the results of the survey, the hybrid earmold and soft earmold were found to be advantageous compared to the hard earmold in all other aspects other than the occlusion effect. These results reveal the preferability of the hybrid earmold, which is produced by simply changing the production format, without the need for an extra material in the systems used in the production of earmolds.