Siyah kurt üzümü (Lycium ruthenicum murr.) meyvelerinin toplam antosiyanin, karotenoid ve antioksidan kapasitesinin belirlenmesi
Determination of total anthocyanin, caretenoid andantioxidant capacity of black goji berry (Lycium ruthenicummurr.) fruits
  1. Tez No: 684499
  2. Yazar: ÇAĞLA KIRAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BONA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Siyah kurt üzümü (Lycium ruthenicum Murr.) Solanaceae familyasına ait çok yıllık bir bitkidir. Bu çalışmada Niğde'nin Bor ilçesinde kültüre edilmekte olan L. ruthenicum meyvelerinin toplam antosiyanin, karotenoid, antioksidan kapasitesi, içeriğindeki toplam fenolik ve flavonoid madde miktarı, sahip olduğu yağ miktarı ve yağ asidi çeşitlerini belirlemek amaçlanmıştır. Bu çalışmada, su ve etanol kullanılarak ekstraksiyonlar hazırlanmıştır. Toplam fenolik madde miktarı Folin-Ciocalteu yöntemiyle, toplam flavonoid madde tayini spektrofotometrik yöntemle yapılmıştır. Antioksidan kapasitesini belirlemek için DPPH (2,2-difenil-1- pikrilhidrazil), ve CUPRAC (Bakır (II) İndirgen Antioksidan kapasitesi) yöntemleri kullanılmıştır. Toplam antosiyanin ve karotenoid miktarı spektrofotometrik olarak tespit edilmiştir. Toplam yağ miktarı soxhlet ekstraksiyonu sonucu, meyve ve tohumun sahip olduğu yağ asidi çeşitliliği ve miktarı ise GC-MS yöntemi ile tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarımız, su ile gerçekleştirilen ekstraksiyonların toplam fenolik madde, toplam flavonoid madde ve toplam antioksidan kapasitesi bakımından etkin bir içeriğe sahip olduğunu göstermektedir. Sulu ekstraksiyonlar da yüksek miktarda antosiyanin içerdiği tespit edilmiştir. Meyvenin sahip olduğu karotenoid miktarı ise oldukça düşüktür. Meyve ekstraktında 19,5 mg/g, tohum ekstraktında 69,25 mg/g yağ tespit edilmiştir. GC-MS analizlerinde 21 farklı yağ asidi belirlenmiştir. Bunlar içerisinde en fazla miktarda bulunanlar tohumda en yüksek Linolelaidik asit (%75,18188), meyve de ise Oleik asit (%35,85104) ve cis-10-Heptadekanoik asit (%33,46331) olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Black goji berry (Lycium ruthenicum Murr.) is a perennial herb belonging to the Solanaceae family. In this study, it was aimed to determine the total anthocyanin, carotenoid, antioxidant capacity, the total amount of phenolic and flavonoid substances in their content, the amount of oil and fatty acid types of L. ruthenicum fruits cultivated in Bor district of Niğde. In this study, extractions were prepared using water and ethanol. Total phenolic substance amount was determined by the Folin-Ciocalteu method and total flavonoid substance determination was made by spectrophotometric method. DPPH (2,2-Diphenyl-1- Picrylhydrazil), and CUPRAC (Copper (II) Reducing Antioxidant capacity) methods were used to determine the antioxidant capacity. Total anthocyanin and carotenoid amounts were determined spectrophotometrically. Total oil amount was determined as a result of soxhlet extraction, fatty acid diversity, and amount of fruit and seed were determined by the GC-MS method. Our research results demonstrate that the extractions with water have an effective content in terms of total phenolic substance, total flavonoid substance, and total antioxidant capacity. Aqueous extractions have also been found to contain high amounts of anthocyanins. The amount of carotenoids in the fruit was quite low. 19,5 mg/g oil in fruit extract and 69,25 mg/g oil in seed extract were determined. 21 different fatty acids were determined in GC-MS analysis. Among them, the highest amount of Linolelaidic acid (%75,18188) in the seed, Oleic acid (%35,85104), and cis-10-Heptadecanoic acid (%33,46331) in the fruit were determined.