Linalool'ün Fusarium graminearum'daki etkilerinin hücresel gösterimi
Cellular display of the effects of linalool on Fusarium graminearum
  1. Tez No: 684504
  2. Yazar: BÜŞRA NUR ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLRUH ALBAYRAK, DOÇ. DR. EMRE YÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Patoloji, Biology, Microbiology, Pathology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yüksek lisans tezi kapsamında uçucu esansiyel yağ (EY) bileşenlerinin terpen alkolü bir fitokimyasalı olan linaloolün Fusarium graminearum PH-1 referans suşu üzerine etkileri hücresel düzeyde (oksidatif stres, apoptoz süreçleri ile hücre canlılığı ve mikotoksin üretimi ile ilişkili olarak) araştırıldı. Linaloolün F. graminearum PH-1 referans suşu üzerindeki minimum inhibitör konsantrasyonu (MİK) 52,2 mg/L olarak bulundu. Deneylerde linalool içermeyen patates dekstroz agar (PDA) besi ortamında yetiştirilen kültürler kontrol grubu olarak ifade edildi. Linaloolün radyal üremeyi maksimum inhibe eden konsantrasyonun %25, %50 ve %75'ine karşılık gelen IC25, IC50 ve IC75 dozları sırasıyla 13,05 mg/L; 26,1 mg/L ve 37,15 mg/L olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, the effects of linalool, which is a terpene alcohol phytochemical of volatile essential oil (EO) components on Fusarium graminearum PH-1 reference strain at the cellular level (associated with oxidative stress, apoptosis processes, cell viability and mycotoxin production). The minimum inhibitory concentration (MIC) of linalool on the F. graminearum PH-1 reference strain was found as 52,2 mg/L. In the experiments, cultures without linalool addittion was grown on potato dextrose agar (PDA) medium called as a control group. The IC25, IC50 and IC75 doses of linalool corresponding to 25%, 50% and 75% of the concentration that maximally inhibits radial growth were calculated as 13,05 mg/L; 26,1 mg/L; and 37,15 mg/L.