Linalool'ün diabetik nöropati modeli oluşturulmuş sıçanlardaki antihiperaljezik ve antiallodinik etkilerinin araştırılması
Investigation of antihyperalgesic and antiallodinic effects of linalool in rats with diabetic neuropathy
  1. Tez No: 730221
  2. Yazar: AYŞE ECE ŞEPBOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR DEVRİM CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında linalool'ün diyabet ile indüklenen nöropatik ağrı üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Sıçanlarda diyabet ile indüklenen hiperaljezi ve allodini, sırasıyla Randall-Selitto ve Dinamik plantar testleri ile değerlendirilmiştir. 7 ve 14 gün süre ile 75 ve 150 mg.kg -1 dozlarda linalool uygulaması, diyabetik sıçanların her iki testte de kısalan pençe çekme eşik değerlerini anlamlı ölçüde uzatmıştır. Elde edilen veriler linalool'ün uygulandığı dozlarda mekanik uyaran ile indüklenen hiperaljeziyi ve allodiniyi gabapentin (GBP) ile karşılaştırılabilir düzeyde iyileştirdiğini ortaya koymuştur. Diğer yandan linalool uygulamaları diyabetik sıçanların kan glukoz seviyelerinde ve motor aktivite değerlerinde herhangi bir değişikliğe neden olmamıştır. Bu bulgular, bu çalışmada gözlenen farmakolojik etkilerin antidiyabetik bir etkinlikten ya da motor performanstaki herhangi bir bozulmadan kaynaklanmadığına işaret etmiştir. Çalışma kapsamında linalool'ün antihiperaljezik ve antiallodinik etkilerinin altında yatan mekanizmaları araştırmak üzere α-metil-para-tirozin (katekolamin sentez inhibitörü), yohimbin (α 2 -adrenerjik reseptör blokörü), ICI 118,551 (β 2 -adrenerjik reseptör blokörü) ve sülpirid (D 2 /D 3 -dopaminerjik reseptör blokörü) adlı ajanlarla mekanistik çalışmalar yapılmıştır. Söz konusu ajanların ön-uygulamaları linalool'ün antihiperaljezik ve antiallodinik etkilerini ortadan kaldırmıştır. Bu bulgular, linalool'ün antihiperaljezik ve antiallodinik etkinlik göstermesi için intakt bir katekolaminerjik sistemin var olması gerektiğine işaret etmiş ve söz konusu etkilere α 2 -adrenerjik, β 2- adrenerjik ve D 2 /D 3 -dopaminerjik reseptörlerin katkıda bulunduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to investigate the effects of linalool on diabetes-induced neuropathic pain. Hyperalgesia and allodynia induced by diabetes in rats were evaluated by Randall-Selitto and Dynamic plantar tests, respectively. Administration of linalool at doses of 75 and 150 mg.kg -1 for 7 and 14 days significantly prolonged the shortened paw withdrawal thresholds of diabetic rats in both tests. Obtained data demonstrated that linallol ameliorated mechanical stimulus-induced hyperalgesia and allodynia at doses administered, comparable to gabapentin. On the other hand, linalool administrtions did not cause any change in blood glucose levels and motor activity values of diabetic rats. These findings indicate that the pharmacological effects observed in this study were not due to an antidiabetic activity or any impairment in motor performance. Within the scope of the study, mechanistic studies were carried out with agents named α-methyl-para-tyrosine (catecholamine synthesis inhibitor), yohimbine (α 2 - adrenergic receptor blocker), ICI 118.551 (β 2 -adrenergic receptor blocker) and sulpiride (D 2 /D 3 blocker) to investigate the mechanisms underlying the antihyperalgesic and antiallodynic effects of linalool. Pre-administrations of these agents abolished the antihyperalgesic and antiallodynic effects of linalool. These findings indicated that an intact catecholaminergic system should be present for linalool to have antihyperalgesic and antiallodynic activity, and revealed that α 2 -adrenergic, β 2 -adrenergic and D 2 /D 3 - dopaminergic receptors contributed to these effects.