Futbol antrenörlerinin algılanan stres düzeylerinin belirlenmesi
Determining the perceived stress levels of football trainers
  1. Tez No: 684523
  2. Yazar: EYUP UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER EKENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi ve Rekreasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, futbol antrenörlerinin algılanan stres düzeylerini ve etki eden değişkenleri incelemektir. Nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama yönteminin kullanıldığı çalışmanın evrenini İstanbul'da faaliyet gösteren amatör ve profesyonel liglerde mücadele eden futbol takımlarının antrenörlerinden oluşmaktadır. Olasılıklı olmayan örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenmiş olan araştırmamızın örneklemi ise İstanbul İlindeki amatör ve profesyonel liglerde mücadele eden ve 108 erkek, 10 kadın olmak üzere 118 futbol antrenöründen oluşmaktadır. Veri toplama araçları; araştırmacı tarafından oluşturulan ve futbol antrenörlerinin demografik bilgilerini içeren“Kişisel Bilgi Formu”ile algılanan stres düzeylerini ölçmek amacıyla“Algılanan Stres Ölçeği”(ASÖ) kullanılmıştır. Cohen, Kamarck ve Mermelstein (1983) tarafından geliştirilen ölçeğin Türkçe'ye uyarlama ve geçerlik-güvenirliği Eskin ve ark. (2013) tarafından yapılmıştır. 14 maddeden oluşan ASÖ, kişilerin stres algısını ölçmek için yaygın olarak kullanılan psikolojik bir enstrümandır. Verilerin analizi için SPSS 23.0 paket programından faydalanılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan verilere yapılan normallik analizi sonucu, verilerin normal dağılıma uygun olduğu tespit edilmiştir. Veriler normal dağıldığı için verilerin çözümlenmesinde parametrik testlerden faydalanılmıştır. İkili grupların ortalamalarının karşılaştırılmasında t-testi, ikiden fazla grupların ortalamalarının karşılaştırılmasında ise one way ANOVA testti yapılmıştır. Sonuç olarak; futbol antrenörlerinin algıladıkları stres düzeylerinin cinsiyet ile istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık belirlenmiştir. Kadın antrenörlerin erkek antrenörlere göre algıladıkları stres düzeylerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Diğer bağımsız değişkenlerimiz olan medeni durum, eğitim durumu, gelir seviyeleri, mesleki çalışma süresi, mesleki başarıları ve görev yaptıkları lig değişkenleri ile istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık belirlenmemiştir (p>0,05). Araştırma kapsamında ortalamalar temel alındığında, futbol antrenörlerinin genel olarak algıladıkları stres düzeylerinin yüksek olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the perceived stress levels of football coaches in terms of some variables. The universe of the study, in which the relational scanning method, one of the quantitative research designs, is used, consists of the coaches of football teams in amateur and professional leagues operating in Istanbul. The sample of our study, which was determined with the convenience sampling method, which is one of the improbable sampling methods, consists of 118 football coaches, 108 men and 10 women. Data collection tools; The“Personal Information Form”created by the researcher and containing the demographic information of football trainers, and the“Perceived Stress Scale”was used to measure perceived stress levels. It was developed by Cohen et al. (1983). The adaptation to Turkish and its validity-reliability Eskin et al. (2013), which consists of 14 items, was designed to measure how stressful some situations in a person's life are perceived. SPSS 23.0 package program was used for data analysis. As the result of the normality analysis made on the data collected within the scope of the study, the data were suitable for normal distribution, parametric tests were used in the analysis of the data. The t-test was used to compare the means of the paired groups and the one-way ANOVA test was used to compare the means of more than two groups. As a result; A statistically significant difference was found in the stress levels perceived by football coaches with gender. It has been determined that the stress levels perceived by female trainers are higher than male trainers. No statistically significant difference was determined with other independent variables such as marital status, educational status, income levels, professional working time, professional success and league variables. Based on the averages within the scope of the research, it can be said that the stress levels perceived by football coaches in general are high.