Badem yetiştiriciliğinde malçlama ve alevleme uygulamalarının yabancı ot kontrolü ve kültür bitkisi performansına etkilerinin belirlenmesi
Determining the effects of mulch and flame applications on weed control and plant performance in almond cultivation
- Tez No: 684561
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN EMRE KİTİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışması ile ülkemizde ilk defa, yeni tesis badem bahçesinde sorun olan yabancı otların kontrolünde farklı malç ve alev uygulamaları konvansiyonel kimyasal mücadele ile kıyaslamalı olarak incelenmiş, uygulamaların ağaç gelişimi ve bazı meyve parametreleri açısından etkilerine bakılmıştır. Bu amaçla denemede; iki farklı renkte (siyah ve beyaz) polietilen naylon, siyah renkli taban örtüsü ve malç tekstili ve badem kabuğu olmak üzere beş farklı malç materyali, uygulama eşiği % 20 ve % 30 kaplama alanı olmak üzere iki farklı alev uygulaması, kimyasal mücadele (glyphosate) ve kontrol olmak üzere dokuz uygulama yer almıştır. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre dört tekerrürlü olarak Antalya ili, Manavgat ilçesinde yer alan 300 dekarlık badem bahçesi içerisinde 2019 ve 2020 yıllarında yürütülmüştür. Denemede uygulamaların yabancı ot yoğunluğu, kaplama alanı, yaş ve kuru ağırlıkları üzerine etkileri incelenmiştir. Ayrıca uygulamaların toprak sıcaklığı, kültür bitkisinin su potansiyeli, boyu, gövde çapı, sürgün boyu ve çapı, klorofil miktarı ve meyve ile ilgili parametrelere etkisi belirlenmiştir. Yapılan gözlemler ve sayımlar sonucunda malç tekstili, taban örtüsü ve siyah ve beyaz polietilen malçlar yabancı ot çıkışını tamamen engellemiştir. Herbisit, badem kabuğu malç, alev-1 ve alev-2 uygulamaları kontrole oranla yabancı ot yoğunluğunu sırasıyla % 86,5, % 66,9, % 46,2, % 31,1 oranında, yabancı ot kaplama alanını ise % 77,6, % 76,9, % 69,3, % 60,7 oranında azaltmıştır. Alev uygulamaları karşılaştırıldığında % 20 yabancı ot kaplama alanının eşik kabul edildiği alev-1 uygulamasının mücadele için daha uygun olduğu saptanmıştır. Alev uygulamaları yabancı otlarla mücadelede tek yıllık türlerde tam başarı sağlarken çok yıllık türlerin kaplama alanı ve yoğunluğunu azaltmıştır. Uygulamaların bitki gelişim parametrelerine etkisine bakıldığında; bitki boyu, sürgün boyu ve sürgün çapına etkisi en fazla olan uygulama beyaz polietilen malç bulunurken gövde çap kalınlığına etkisi en fazla olan uygulama ise beyaz polietilen ile birlikte malç tekstili olmuştur. Kabuklu ve iç meyve boyu bakımından en iyi sonuçlar taban örtüsü ve alev-2 uygulamalarından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, different mulch and flame applications were compared with conventional chemical method for the control of weeds that are a problem in the almond orchard, and the effects of these applications on tree growth and some fruit parameters were examined. For this purpose, a total of nine different applications were carried out. The applications consisted of five different mulch materials including two different colors (black and white) polyethylene nylons, black ground cover and mulch textile and almond bark, two different flame applications with 20 % and 30 % coverage threshold for the application chemical control (glyphosate) and control. The experiments were conducted in a 30 ha almond orchard located in Manavgat District of Antalya Province, according to the randomized blocks experimental design with four replications in the years 2019 and 2020. In this study, the effects of applications on weed density, coverage area, fresh and dry weights also were investigated. Furthermore, the effects of the applications on soil temperature, water potential height, stem diameter, shoot length and diameter, chlorophyll content of the almond trees. Some fruit parameters were also determined. As a result of the observations and calculations, mulch textile, ground cover and black and white polyethylene mulches completely prevented the weed emergence. Herbicide, almond bark mulch, flame-1 and flame-2 applications decreased the weed density by 86.6 %, 66.9 %, 46.2 %, 31.1 %, and reduced weed coverage by 77.6 %, 76.9 %, 69.3 %, 60.7 %, respectively, compared to the control. When the flame applications were compared among themselves, it was determined that the flame-1 application, where 20% weed coverage area is considered as a threshold, is more suitable for weed control. Flame applications have reduced the weed coverage and density of perennial species while providing full success in weed control for annual species. When the effects of applications on plant growth parameters were investigated; white polyethylene mulch had the most positive effect on plant height, shoot length and shoot diameter, white polyethylene and mulch textile had the most positive effect on stem diameter thickness. The most successful results in terms of shelled and inner fruit size were obtained from ground cover and flame-2 applications.