Investigations on the efficacies of different mulches for weed control in almond growing areas
Badem alanlarindaki yabanci otlarin mücadelesinde farkli malçlarin etkinliğinin araştirilmasi
- Tez No: 927648
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NEDİM DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Dünya genelinde badem yetiştiriciliğine duyulan önem giderek artmaktadır fakat badem verimini etkileyen birçok faktör de söz konusudur. Bunlardan bir tanesi de yabancı otlardır. Yabancı otlar meyve bahçelerinde özellikle ağaçların su ve besinine ortak olma, toprak sıcaklığını düşürme, hastalık ve zararlılara konukçuluk yapma, gelişme ve verimi olumsuz etkileyebilecek allelopatik maddeler salgılayabilir olmaları, istilacı bitki türleri olarak toprak erozyonunu arttırıp ekolojik değişimlere bununla birlikte biyoçeşitliliğin zarar görmesine yol açabilirler. Yabancı otlarla mücadelede kültürel önlemler, mekanik önlemler, fiziksel önlemler, biyolojik önlemler ve kimyasal önlemler uygulanmaktadır. Kimyasal mücadelede kullanılan ilaçlara herbisit denir. Dünyada ve ülkemizde yabancı otlarla mücadelede ilk sırada hızlı sonuç, uygulama kolaylığı ve düşük maliyetten gibi sebeplerden dolayı herbisit kullanımı gelmektedir. Fakat herbisitlerin fazla kullanılması ve herbisit uygulamalarındaki hatalar sebebiyle pek çok öneli sorunlar ortaya çıkmaktadır. Çevre, insan ve hayvan sağlığına etkileri, tarımsal ekosistemlerde meydana gelen sorunlar, dayanıklılık problemleri vb. sorunlar yoğun herbisit kullanımı sonucunda karşımıza çıkabilecek durumlardır. Bu nedenle herbisit uygulamalarına alternatif sağlayan yabancı ot mücadele stratejileri geliştirilmesi önem arz etmektedir. Özellikle badem gibi stratejik öneme sahip kültür bitkilerinde etkili bir yabancı ot mücadele geliştirilmesi önem arz etmektedir. Bu amaçla planlanan bu çalışma kapsamında badem alanlarında sorun olan yabancı otlara karşı bazı organik ve inorganik malçlama, mekanik mücadele ve kimyasal mücadele yöntemlerinin etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of almond cultivation is increasing worldwide, but there are also many factors affecting almond yield. One of these is weeds. Weeds, especially in orchards, share water and nutrients with trees, reduce soil temperature, host diseases and pests, secrete allelopathic substances that can negatively affect development and productivity, and as invasive plant species, they can increase soil erosion and cause ecological changes and damage to biodiversity. Cultural measures, mechanical measures, physical measures, biological measures and chemical measures are applied in the fight against weeds. Drugs used in chemical control are called herbicides. In the fight against weeds in the world and in our country, the use of herbicides comes first due to reasons such as fast results, ease of application and low cost. However, many important problems arise due to overuse of herbicides and errors in herbicide applications. Effects on the environment, human and animal health, problems in agricultural ecosystems, durability problems, etc. These problems are situations that may arise as a result of heavy herbicide use. Therefore, it is important to develop weed control strategies that provide alternatives to herbicide applications. It is important to develop an effective weed control, especially in strategically important cultural plants such as almonds. Within the scope of this study planned for this purpose, it was aimed to compare the effectiveness of some organic and inorganic mulching, mechanical control and chemical control methods against weeds that are a problem in almond fields.