Marmara denizi'ndeki bakalyaro (Merluccius merluccius, L. 1758) balığının popülasyon yapısı, dağılımı ve biyoması
Population structure, distribution and biomass of european hake (Merluccius merluccius, L. 1758) in the marmara sea
  1. Tez No: 684565
  2. Yazar: MURAT ŞİRİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AYAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada, Marmara Denizi'nde Mart 2017-Aralık 2018 tarihleri arasında 23-50 m, 50-100 m ve 100-200 m derinlik konturlarında bakalyaro balığının (Merluccius merluccius, L. 1758) popülasyon parametreleri ve biyomas miktarı belirlenmiştir. Birim av değeri; 2017 yılında 4,25 kg/s, 2018 yılında 4,72 kg/s ve toplam ortalama 4,47 kg/s olarak bulunmuştur. Derinlik konturlarına göre birim av değerleri 50 metre altında 1,32 kg/s, 50-100 metrede 4,99 kg/s ve 100-200 metrede 10 kg/s olarak bulunmuştur. D:E oranı 1:1,49 olarak bulunmuştur. Ortalama boy değeri 2017 yılında 22,49±0,18 cm, 2018 yılında 22,45±0,12 cm ve toplamda 22,47±0,10 cm bulunmuştur. Boy ağırlık ilişkisi denklemleri 2017 yılında W=0,0039×L3,21, 2018 yılında W=0,0048×L3,15 ve toplamda W=0,0041×L3,19 olarak hesaplanmıştır. Bakalyaro balığının üreme zamanı; sonbahar (Eylül-Aralık) ve ilkbahar (Mart) olarak belirlenmiştir. Dişi bireyler için ilk eşeysel olgunluk boyu Lm = 28,44 cm; erkek bireyler için Lm = 25,98 cm olarak tahmin edilmiştir. Popülasyonu oluşturan erkek bireylerin 0 ile 6, dişi bireylerin ise 0 ile 8 yaş grupları arasında dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Doğal ölüm oranı (M) 0,18 yıl-1, toplam ölüm oranı (Z) 1,21 yıl-1, balıkçılık ölümü (F) 1,03 yıl-1, sömürülme oranı (E) 0,85 yıl-1 olarak hesaplanmıştır. Büyüme parametrelerine göre erkek bireyler için (L∞) 48,35 cm, (K) 0,26 yıl-1 ve (t0) -0,79 yıl olarak hesaplanmıştır. Dişi bireylerde, (L∞) 83,65 cm, (K) 0,13 yıl-1 ve (t0) -0,93 yıl'dır. Toplam bireyler için (L∞) 105,00 cm, (K) 0,08 yıl-1 ve (t0) -1,24 yıl olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, population parameters and biomass amount of European hake were determined in the Sea of Marmara. Samples, 23-50 m, 50-100 m and 100-200 m depth contours were obtained between March 2017 and December 2018. The CPUE was determined as 4.25 kg/h in 2017, 4.72 kg/h in 2018 and 4.47 kg/h in total. According to the depth contours, the CPUE were found as 1.32 kg/h under 50 m, 4.99 kg/h at 50-100 m and 10 kg/h at 100-200 m. F:M ratio was found as 1:1.49. The average length was found as 22.49±0.18 cm in 2017, 22.45±0.12 cm in 2018 and 22.47±0.10 cm in total. Length-weight relationship equations were calculated as W=0.0039×L3.21 in 2017, W=0.0048×L3.15 in 2018, and W=0.0041×L3.19 in total. The spawning period of European hake was determined as autumn (September-December) and spring (March). The first sexual maturity length for females and males were estimated as Lm=28.44 cm and Lm=25.98 cm, respectively. The estimated age composition was 0–6 years for males and 0-8 years for females. Natural, fishing and total mortality rate were calculated as M=0.18 y-1, F=1.03 y-1 and Z=1.21 y-1 respectively. Exploitation ratio was estimated as (E)=0.85 y-1. The length at infinity were calculated as (L∞)=48.35 cm, growth coefficient was found to be k=0.26 y-1 and to=-0.79 y for males, (L∞)=83.65 cm, (K)=0.13 y-1 ve (t0)=-0.93 y for females and (L∞)=105.00 cm, (K)=0.08 y-1 ve (t0)=-1.24 y for total.