Düşük gerilimli modüler batarya yönetimi
Low voltage modular battery management
  1. Tez No: 684569
  2. Yazar: ÖMER FARUK GÖKSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REVNA ACAR VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Gelişen teknoloji ve fosil kaynakların azalması ile elektrik enerjisi ön plana çıkmaktadır. Elektrik enerjisinin kullanımını kolaylaştırmak için depolanması gerekmektedir. Günümüz ihtiyaçlarına göre depolama yeri olarak kullanılan bataryalar da geliştirilmektedir. Belli standartlara göre üretilen bataryalar kullanım yerine göre belli adetlerde seri ve paralel olarak bağlanmakta, kullanıldıkları sisteme sabit bir gerilim sağlamaktadır. Bu bataryaların oluşturduğu gruplara batarya paketi denmektedir. Bu tez çalışmasında, batarya paketlerinden en yüksek verimi almak, bataryaları sağlıklı şekilde çalıştırmak ve modüler güç üniteleri oluşturmak amacı ile batarya paketlerini kullanılan sisteme göre uyarlayabilen, kullanım sırasında bulanık mantık kontrolcü ve PID kontrolcü gibi çeşitli teknikler ile bataryaların kullanım süresini arttıran düşük gerilimli batarya yönetim sistemi üretilmiş ve test edilmiştir. Bu sistem ile düşük güç ihtiyacı olan sistemlerde %40'a varan kullanım süresi artışı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the developing technology and the decrease of fossil resources, electrical energy comes to the fore. To facilitate the use of electrical energy, it must be stored. Batteries used as storage areas are also being developed according to today's needs. Batteries produced according to certain standards are connected in series and in parallel in certain numbers according to the place of use, and provide a constant voltage to the system in which they are used. The groups formed by these batteries are called battery packs. In this thesis, a low-voltage battery management system that can adapt the battery packs to the system used in order to get the highest efficiency from the battery packs, to run the batteries properly and to create modular power units, which increases the usage time of the batteries with various techniques such as fuzzy logic controller and PID controller during use. Manufactured and tested. With this system, an increase in usage time of up to %40 has been achieved in systems with low power requirement.