İyot bileşiklerinin L alt tabaka floresans verimlerinin ve L alt tabakasından M, N ve O alt tabaklarına ışımalı boşluk geçiş ihtimaliyetlerinin ölçülmesi
Measurements of L subshell fluorescence yields and radiative vacancy transfer probabilities from L subshell to M, N O subshells of iodine compounds
- Tez No: 684568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHANETTİN GÖKER DURDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, İyot bileşikleri için L alt tabaka floresans verimleri, seviye genişlikleri ve L alt tabakasından M, N, O alt tabakalarına ışımalı boşluk geçişi ihtimaliyetleri üzerine kimyasal etkiler deneysel L X-Işını tesir kesitleri, σLi (i=α,β,γ), kullanılarak belirlendi. Numuneler, Fe-55 radyoizotop kaynağından yayımlanan 5.9 keV'lik γ-fotonları ile uyarıldı. Numunelerden yayımlanan L X-Işınları, yüksek çözünürlüklü Si(Li) dedektörü ile tespit edildi. Deney L X-Işını tesir kesitleri Durdu, 2010 doktora tezinden alınmıştır. Alınan L X-Işını tesir kesitleri kullanılarak, saf ve Cl bileşiklerindeki İyot Bileşikleri için, L alt tabaka floresans verimleri, seviye genişlikleri ve L alt tabakasından M, N, O alt tabakalarına ışımalı boşluk geçişi ihtimaliyetleri yarı deneysel olarak belirlenmiş ve deneysel belirsizlik sınırları içinde kimyasal ortama bağlılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this work, Chemical effect on L subshell fluorescence yields, level widths and radiative vacancy transfer probabilities of L subshells to the Mi, Ni and Oi subshells of Iodine compounds have been determined using experimental L X-ray cross section σLi (i=α,β,γ). The samples are excited by protons 5.9 keV produced by an Fe-55 radio isotope source. The L X-rays emitted from the samples were detected with a high resolution Si(Li) detector. Experimental L X-ray cross sections values taken from Durdu, 2010, PhD Thesis. By taking L X-ray cross sections, L subshell fluorescence yields, level widths and radiative vacancy transfer probabilities of L subshells to Mi, Ni and Oi subshells of Iodine compounds have been semi-emprically determined and found to be dependent on chemical environment within the range considering experimental uncertainty.