Tiyofen sübstitüe yeni hidrazid-hidrazon bileşiklerinin sentezi, karakterizasyonu ve antimikrobiyal aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and investigation of antimicrobial activities of the new thiophene substituted hydrazide-hydrazone compounds
- Tez No: 684576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ERMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu tez çalışmasında, tiyofen sübstitüe 14 adet yeni hidrazid-hidrazon türevi bileşik (3a-3n) başarıyla sentezlenmiştir. Ayrıca, (3a-3n)'nin indirgenme reaksiyonu ile tiyofen sübstitüe 13 adet yeni hidrazid türevi (4a-4n) iyi verimlerle elde edilmiştir. Sentezlenen bütün bileşikler UV-görünür bölge, FTIR, 1H ve 13C NMR spektroskopik teknikleri kullanılarak karakterize edilmiştir. (3f)'nin kimyasal yapısı tek kristal X-ışını kırınım yöntemi ile doğrulanmıştır. Aynı zamanda, (3a-3n) ve (4a-4n) bileşiklerinin beşer adet Gram (+) ve Gram (-) bakteri ve 2 adet maya (Candida) türüne karşı antimikrobiyal aktivite taraması yapılmıştır. Antimikrobiyal aktivite testlerinden elde edilen sonuçlar, incelenen bileşiklerin test edilen mikroorganizmalara karşı orta ve iyi derecede aktif, hafif aktif veya aktif olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, thiophene substituted 14 novel hydrazide-hydrazone derivative compounds (3a-3n) were successfully synthesized. In addition, 13 new thiophene substituted hydrazide derivatives (4a-4n) were obtained in good yields by the reduction reaction of (3a-3n). All synthesized compounds were characterized by using the UV-Vis, FTIR, 1H and 13C NMR spectroscopic techniques. The chemicalstructure of (3f) was confirmed by single crystal X-ray diffraction method. At the same time, the antimicrobial activity screening of (3a-3n) and (4a-4n) were performed against five Gram (+) and Gram (-) bacteria and (Candida) species. The results from the antimicrobial activity tests show that the investigated compounds are moderately to good active, slightly active or not active against the tested microorganisms.