Development of dual-functional bioactive hydrogels for nerve tissue damage
Sinir doku hasarı için çift fonksiyonlu biyoaktif hidrojellerin geliştirilmesi
- Tez No: 684575
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜL GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma projesi kapsamında biyoaktif hidrojellerin sentezi ve karakterizasyonu başarıyla tamamlanmıştır. Bu hidrojeller, gözenekli üç boyutlu yapı iskeleleri olarak kullanılan biyomalzemelerdir. Yumuşak doku mühendisliğinde bir yapay doku parçası olarak uygulamalarını genişletmek için çeşitli biyomoleküllerin entegre versiyonları geliştirilmektedir. Bu projenin amacı, nöral doku hasarı tedavisi için kesin kontrole sahip biyoaktif bir hidrojel oluşturmak için polimerize edilebilir metakrilat kalıntıları, işlevselleştirilmiş kısa laminin peptit eki ve anti-inflamatuar ilaç yüklemesi ile hyaluronik asidi (HA) türevlendirmek için bir yöntem oluşturmaktır. HA'ya metakrilat gruplarının bağlanması metakrilik anhidrit ve metakriloil klorür yoluyla iki prosedürde başarılı oldu. Verimlilik ve etkinlik nedeniyle metakrilik anhidrit seçildi. İlaç moleküllerini, anti-inflamatuar etkiler için hidrojel iskelelerine kapsüllemek ve yapısında serbest tiyol grubu içeren ve bu hidrojel iskelesinin sağladığı polimerik yüzeylere hücre yapışmasını artırabilen peptit sekansını kovalent olarak bağlamak da mümkün olmuştur. Maleimid molekülü ile bir ucunda serbest SH grubu bulunan peptit molekülü arasındaki bu reaksiyon, bir foto başlatıcı yardımıyla ve UV ışığı (365 nm) altında gerçekleştirilmiştir. Optimizasyon adımlarından sonra en uygun özelliklere sahip hidrojel yapısı seçilmiştir. Proje kapsamında iki farklı fotobaşlatıcının jelleşme hızları incelenmiş olup, Hyaluronik asit türevli polimeri içine alan hidrojel yapısının hem nöral hücre adezyonu hem de proliferasyonu için uygun olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The synthesis and characterization of bioactive hydrogels were successfully completed within the scope of this research project. These hydrogels are biomaterials which utilized as porous three-dimensional scaffolds. Integrated versions of diverse biomolecules are being developed to expand their application as artificial tissues in soft tissue engineering. The goal of this project is to create a method for derivatizing hyaluronic acid (HA) with polymerizable methacrylate residues, a functionalized short laminin peptide attachment, and an anti-inflammatory drug loading to create a bioactive hydrogel with precise control for neural tissue damage therapy. Methacrylate groups were successfully attached to HA, in two procedures. Via methacrylic anhydride and methacryloyl chloride. Methacrylic anhydride was chosen due to efficiency and efficacy. It was also possible to encapsulate drug molecules into hydrogel scaffolds for anti-inflammatory effects and attach peptide sequence covalently that contains free thiol group in its structure and can increase cell adhesion to polymeric surfaces this hydrogel scaffold provides. This reaction between the maleimide molecule, and the peptide molecule, which also has free SH group at one end, was carried out with the help of a photo initiator and under UV light (365 nm). After the optimization steps, the hydrogel structure with the most suitable properties was selected. Within the scope of the project, the gelation rates of two different photo initiators were examined and it is expected that the hydrogel structure encapsulating Hyaluronic acid derivatized polymer will be suitable for both neural cell adhesion and proliferation.