Design and fabrication of biodegradable hydrogels as artificial tissue scaffolds
Yapay doku iskelesi olarak kullanılabilecek biyobozunur hidrojellerin tasarımı ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 684578
  2. Yazar: ALİ MURAD ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜL GÖK, DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYHUN EKREM KIRIMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma projesi kapsamında biyoaktif hidrojellerin sentezi ve karakterizasyonu başarıyla gerçekleştirilmiştir. Bu hidrojeller, üç boyutlu ve gözenekli yapı iskeleleri olarak kullanılan biyomalzemelerdir. Yumuşak doku mühendisliğinde bir yapay doku parçası olarak uygulamalarını artırmak için hem literatürde hem de markette çeşitli biyomoleküllerin entegre edilmiş versiyonları özellikle son yıllarda büyük ilgi görmektedir. Bu projede, literatürde bu özel amaç için daha önce kullanılmayan bir çapraz bağlama stratejisi ile üç boyutlu hidrojel yapıları elde edilmiştir. Tiyol-yne klik kimyası olarak geçen bu yöntem sayesinde, serbest tiyol içeren ve bu hidrojel iskelesinin sağladığı polimerik yüzeylere hücre yapışmasını artırabilen bir peptit dizisinin yapıya kovalent olarak bağlanması mümkün olmuştur. Yapısında iki alkin grubu bulunan propargil eter molekülü ile her iki ucunda da serbest tiyol grupları bulunan tetra (etilen glikol) ditiyol molekülü arasında gerçekleştirilen bu reaksiyon, bir foto başlatıcı yardımıyla eadikal oluşturularak ve UV (365 nm).altında gerçekleştirilmiştir. Optimizasyon adımlarından sonra en uygun özelliklere sahip hidrojel yapısı seçilmiş ve biyomolekül immobilizasyonu için kullanılmıştır. Daha sonra, farklı oranlarda RGD ve IKVAV peptidleri içeren hidrojeller hazırlanmış ve SEM-EDS analizinde elde edilen hidrojelin tüm saflaştırma adımlarından sonra kimyasal yapısında peptid molekülleri taşıdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this research project, the synthesis and characterization of bioactive hydrogels were accomplished. These hydrogels outstand as biomaterials with three-dimensional and porous scaffold structures. Integrated versions of various biomolecules to increase their application as a piece of artificial tissue in soft tissue engineering are of great interest for especially couple of decades not only in the literature but also in the market. In this project, three-dimensional hydrogel structures were obtained with a crosslinking strategy that has not been used in the literature before for this specific purpose. Thanks thiol-yne chemistry, it was possible to attach a short cell adhesion peptide covalently which contains a free thiol group in its structure and by this way, incorporates into this hydrogel scaffold to improve adhesion ability to live cells to polymeric walls.The thiol-yne reaction between the propargyl ether molecule, which has two alkyne groups in its structure, and the tetra (ethylene glycol) dithiol molecule with free thiol groups at both ends, was carried out by radical generation with the help of a photoinitiator and under UV light (365 nm). After the optimization steps, the hydrogel structure with the most suitable properties was selected and utilized for biomolecule (peptide) immobilization. Hyaluronic acid was encapsulated for enhancing mechanical properties to be more compatible with natural neural tissue features.