Gürültü bariyerlerin yapısal tasarımı ve inşaasına yönelik bir saha çalışması
A field study for the structural design and construction of noise barriers
- Tez No: 684582
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Gürültü; insanların huzurunu, sağlığını, çalışma verimini bozan modern dünyanın en önemli çevre problemlerinden biridir. Özellikle karayolu gürültüsü, yakınında bulunan yerleşimleri olumsuz etkilemektedir. Bu tez çalışmasında, trafik yoğunluğunun fazla olduğu TEM otoyolunun Halkalı-Mahmutbey kesiminde otoyoldan kaynaklanan karayolu gürültüsü için bölgenin sayısal haritaları kullanılarak Cadna-A Versiyon 4.7 yazılımı ve NMPM Routes96 trafik hesaplama modeli yardımıyla bölgenin gürültü haritaları hazırlanmıştır. Yapılan çalışma sonucunda yolun her iki bölgesi için gürültü seviyelerinin rahatsızlık seviyesi üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Denenen çeşitli yükseklik ve konumdaki engel tipleri ile D-4 tipi engelin binalar için yeterli korumayı yapabileceğine karar verilmiştir. Yapılan gürültü bariyeri modelleme çalışmaları sonucunda yerleşim alanındaki gürültü düzeylerinin mevzuatlarda belirtilen sınır değerlerini sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Noise is one of the most important environmental problems in the modern world that disrupts people's peace, health and working efficiency. Especially, road noise adversely affects the settlements situated near by. In this thesis, noise maps of the Halkalı-Mahmutbey section of the TEM highway were the traffic density is high were prepared for the noise originating from the highway with the aid of Cadna-A Version 4.7 software and NMPM Routes96 traffic calculation model in. As a result of these study, it was determined that noise levels for both areas of the road were above the level of discomfort. It was decided that the D-4 type obstacle with the various heights and position types tried could provide adequate protection for buildings. As a result of the noise barrier modeling studies, it has been observed that the noise levels in the residential area meet the limit values specified in the legislation.