Enzim temelli yeni amperometrik biyosensörlerin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of enzyme-based new amperometric biosensors
  1. Tez No: 684587
  2. Yazar: TUGAY COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİKRİYE ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Elektronik bileşenlerle entegrasyon sonucunda oluşan biyosensörler, fizyolojik değişiklikleri, toksik, kanserojen maddeleri veya biyo-ajanları veriye dönüştürür. Mevcut biyosensörler, gıda, biyoteknoloji, ilaç analiz, madencilik, biyosavaş, biyoişlem ve tarım gibi birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Günümüzde yaklaşık 200 biyosensör geliştirilmiş olmasına rağmen, yalnızca 25'i ticari olarak mevcuttur, bunlardan ilki, diyabet teşhisi, kan ve idrarda glikoz tayini için gerekli olan glikoz oksidaz biyosensörüdür. Biyosensör teknolojisi incelendiğinde günümüzde her alanda olduğu gibi biyosensörlerinde nanoteknolojiden etkilendiği görülmüştür. Nanoteknoloji sayensinde biyosensörler boyutları daha küçük, hassas, uzun ömürlü ve ucuz olacak şekilde elde edilebilirler. Bu çalışmada glikoz tayini yapabilmek için, karbon nanotüp malzemeler ile modifiye edilmiş ince film polimer ve screen-printed elektrodları (SPE) kullanılan amperometrik glikoz biyosensörü geliştirilmesi amaçlanmaktadır. pH'ın iletken polimer ince film üzerindeki etkisi için ölçülen akım değerleri, ortam sıcaklığı ve tampon çözeltisini konsantrasyonu araştırılacaktır. Daha sonra, biyosensörün kararlılığı ve gerekli elektrot tepkisine müdahale edebilen parçacıkların etkisi belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
Biosensors, which are formed as a result of integration with electronic components, convert physiological changes, toxic, carcinogenic substances or bioagendas into data. Existing biosensors are widely used in many fields such as food, biotechnology, pharmaceutical analysis, mining, biowar, bioprocessing and agriculture. Although nearly 200 biosensors have been developed today, only about 25 are commercially available, the first of which is the glucose oxidase biosensor, which is essential for diabetes diagnosis, blood and urine glucose determination. When the biosensor technology is examined, it seen to influence the nanotechnology. Thanks to nanotechnology, it is obtained in a way that it is smaller, sensitive, long-lasting and inexpensive. In this study, it is aimed to develop an amperometric glucose biosensor that uses thin film polymer and screen-printed electrodes (SPE) modified with carbon nano materials to determine glucose. The effect of pH on conductive polymer thin film, measured current values, ambient temperature and buffer solution concentration will be investigated. Next, the stability of the biosensor and the effect of particles that can interfere with the required electrode response will be determined.