Tirozinaz temelli dopamin biyosensörünün hazırlanması
Preparation of a tyrosinase based dopamine biosensor
  1. Tez No: 728092
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ AKBIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışmasında, katekolamin ailesinin elektroaktif bir nörotransmitteri olan dopamini tayin etmek için yeni bir amperometrik biyosensör hazırlandı. Bu amaçla CDs-CPTMS (karbon nano dot-3-Kloropropil-trimetoksisilan) ile modifiye edilmiş karbon pasta elektrot hazırlandı. Tirozinaz enzimi glutaraldehit ile çapraz bağlanarak modifiye karbon pasta elektrot yüzeyine immobilize edildi. Dopamin tayini, enzimatik tepkime sonucu oluşan dopaminokinonun indirgenmesi ile yapıldı. Hazırlanan dopamin biyosensörünün en uygun çalışma koşullarının incelenmesi için doğrusal çalışma aralığı belirlendi. Biyosensörün dopamine cevabına substrat derişiminin etkisi, pH ve sıcaklığın etkisi incelendi. Ayrıca CDs-CPTMS'nin miktarı, tekrarlanabilirlik ve raf ömrü belirlenerek dopamin tayinine girişim yapabilecek bazı maddelerin girişim etkileri belirlendi. Daha sonra biyosensör ile hazırlanan sentetik kan numunesinde dopamin tayini yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new amperometric biosensor was prepared to detect dopamine, an electroactive neurotransmitter of the catecholamine family. For this purpose, carbon paste electrode modified with CDs-CPTMS (carbon nanodots-3-Chloropropyl-trimethoxysilane) was prepared. The modified carbon paste was immobilized on the electrode surface by cross-linking the tyrosinase enzyme with glutaraldehyde. Dopamine determination was made by reduction of dopaminequinone formed as a result of enzymatic reaction. The linear operating range was determined to examine the optimal operating conditions of the prepared dopamine biosensor. The effects of substrate concentration, pH and temperature on the response of the biosensor to dopamine were investigated. In addition, the amount, reproducibility and shelf life of CDs-CPTMS were determined and the interference effects of some substances that could interfere with the determination of dopamine were determined. Then, dopamine determination was made in the synthetic blood sample prepared with the biosensor.