Gönen ( Balıkesir) ilçesi ana ürün ve ikinci ürün mısır tarlalarında zararlı lepidopter türlerin populasyon gelişmelerinin ve zarar durumlarının belirlenmesi
Determination of the population development and damage status of harmful lepidoptera species in the main and second crop maize fields in the gönen district of the Balikesi̇r province of Turkey
  1. Tez No: 684588
  2. Yazar: AHMET ÖZDEMİRLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT EFİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Nüfusun hızla artması ve tarım alanların azalması birim alandan alınan verimleri daha önemli hale getirmektedir. Mısır bitkisi Gönen'de hayvan yemi için slajlık olarak, tohumluk üretmek ve dane elde etmek açısından her geçen gün önemini arttırmaktadır. Balıkesir ilinde yaklaşık 236.807 da'lık alanda mısır tarımı yapılırken bunun 25.500 da'ı Gönen ilçesinde ekilmektedir. Mısır bitkisinin geniş alanlarda ekilmesi beraberinde birçok sorunu da getirmektedir. Bu sorunların başında Lepidoptera takımına bağlı zararlı türler gelmektedir. Agrotis ipsilon Hufnagel., A. segetum Schiff ermüller, Sesamia nongrioides Lefebure, Spodoptera exiqua Hübner, Ostrinia nubilalis Hübner, ve Helicoverpa armigera Hübner mısır ekim alanlarında önemli zararlara yol açmaktadırlar. Çalışma boyunca her iki yıldada bozkurt zararına rastlanılmamıştır. Aynı zamanda bozkurt erginleri feromon tuzaklarında da belirlenememiştir. S. exigua ise erken dönemde mısır bitkisinin yapraklarında zararlar meydana getirmiş ve hem ana ürün ve hem de ikici ürün mısır tarlalarında populasyon gelişmesi göstermiştir. Mısırkurdu, Mısır Koçankurdu ve Yeşilkurt sezon sonlarına doğru populasyon gelişmeleri göstermiştir. Hem anaürün hemde ikinci ürünlerde populasyon gelişmeleri göstermiş ve koçanlarda zararlanmalar meydana getirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in population and the decrease in agricultural areas make the yields obtained from the unit area more important. Corn plant is increasing its importance day by day in Gonen as a silage for animal feed, producing seeds and obtaining grain. While corn is cultivated on an area of approximately 236,807 decares in Balıkesir province, 25,500 da of this is cultivated in Gönen district. The cultivation of corn in large areas brings with it many problems. At the beginning of these problems are harmful species belonging to the order Lepidoptera. Agrotis ipsilon Hufnagel., A. segetum Schiff ermüller, Sesamia nongrioides Lefebure, Spodoptera exiqua Hübner, Ostrinia nubilalis Hübner, and Helicoverpa armigera Hübner cause significant damage to maize cultivation areas. During the study, no A. ipsilon, A. segetum damage was observed in both years. At the same time, A. ipsilon, A. segetum adults could not be detected in pheromone traps. On the other hand, S. exigua caused damage to the leaves of the maize plant in the early period and showed population growth in both main crop and secondary crop maize fields. O. nubilalis, S. nongrioides and H. armigera showed population developments towards the end of the season. They showed population developments in both main and secondary crops and caused damage to the cobs.