Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde Gençlik ve Spor İlçe Müdürü olarak görev yapan yöneticilerin problem sahalarının tespiti ve çözüm önerileri
Determination of problem fields of managers who work as Youth and Sports District Manager under the General Directorate of Sports Services
  1. Tez No: 684620
  2. Yazar: ENGİN YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBİLAY ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde İl Müdürlüklerinde görev yapan yöneticilerin problem sahalarının tespit edilmesi ve sorunların çözümüne yönelik önerilerin ortaya konulması için oluşturulmuştur. İlçe Müdürlüklerinden, Müdürlük bünyesindeki birimlerden faydalanan sporcu, antrenör ve yöneticilere verilecek olan hizmet kalitesinin arttırılması hedeflenmiştir. Bu doğrultuda, Türkiye geneli İl Müdürlükleri ve ilçelerinde görev alan 100 yönetici ile anket çalışması yapılmıştır. Görüşmeler sonucunda elde edilen bulgular, literatür araştırmaları karşılaştırılmış ve yorumlarda bulunulmuştur. Bu Çalışmaya Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde Gençlik ve Spor İlçe Müdürü ve yönetici kadrosunda görev alan 99 Erkek 1 Bayan personel görüşmeye ve anketleri doldurarak çalışmaya katılmıştır. Çalışmaya katılanlar Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri personellerinin arasından gönüllülük kriteri göz önünde bulundurularak basit örneklem yöntemi ile seçilmiştir. Bu araştırmada Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğünde görev yapan yöneticilerin problem sahalarının tespit edilmesi ve sorunların çözümüne yönelik öneriler ortaya konulması amacıyla nitel araştırma yöntemi kullanılarak birebir görüşme yapılmıştır. Araştırmada personel ile ilgili çeşitli demografik bilgileri toplamak amacıyla Personel Bilgi Formu hazırlanmıştır. Bu form personellerin yaş, cinsiyet, eğitim durumu, çalışma yılı gibi değişkenleri içermektedir. Çalışmada Literatür araştırması yapılacak olup araştırmada elde edilen veriler ile karşılaştırılarak çözüm önerileri sunulacaktır. Yapılan anket ve görüşme sonucunda araştırmaya katılan spor yöneticilerin biriminde görev yapan personellerin istenilen niteliklere sahip olmadığı ve yapılacak olan faaliyetlerde yetersiz kaldığı tespit edilmiştir. Bu nedenle personellere kurum içi eğitim ve mesleki yeterlilik eğitimlerinin yapılmasının sorunu çözebileceği düşünülmektedir. Son yıllarda Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarından mezun olup istihdam edilen sportif eğitim uzmanları, antrenörler ile psikolog, diyetisyen, fizyoterapist, masör istihdamlarının teşkilatta büyük fark yarattığı görülmektedir. Bu nedenle bu niteliklerdeki personel alımların arttırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was created to determine the problem areas of the managers working in the Provincial Directorates under the General Directorate of Sports Services and to put forward suggestions for solving the problems. It is aimed to increase the service quality to be provided to athletes, trainers and managers who benefit from District Directorates and units within the Directorate.Therefore, survey was conducted with 100 managers who works in provincial and district in Turkey. The findings obtained as a result of the interviews and literature researches were compared and comments were made. 99 Male and 1 Female personnel, who worked as the Youth and Sports District Manager and administrative staff of the General Directorate of Sports Services, participated in the study by completing the interviews and questionnaires. Participants were selected from among the staff of the Youth and Sports Provincial Directorates by simple sampling method, taking into account the voluntary criteria. In this research, one-to-one interviews were conducted using qualitative research method in order to determine the problem areas of the managers working in the Youth and Sports District Directorate under the General Directorate of Sports Services and to offer suggestions for solving the problems. A Personnel Information Form was prepared in order to collect various demographic information about the personnel in the research. This form includes variables such as age, gender, education level and working year of the personnel.Literature research will be done in the study and solutions will be offered by comparing with the data obtained in the study. As a result of the questionnaire and interviews, it was determined that the personnel working in the unit of the sports managers participating in the research did not have the desired qualifications and the activities were not sufficiently efficient. For this reason, it is thought that providing in-house training and vocational qualification training to the personnel may solve the problem. In recent years, it is seen that the employment of sports training experts, coaches, psychologists, dieticians, physiotherapists, masseurs who graduated from Physical Education and Sports Colleges and employed, make a big difference in the organization. Therefore it is necessary to increase the intake staff in these qualities.