İdrar kültürüne bütüncül yaklaşım: Kontaminasyon oranı düşürülebilir mi?
A holistic approach to urine culture: Can contamination rate be reduced?
  1. Tez No: 684644
  2. Yazar: EBRU FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KARAHASAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bakteriyoloji Bilim dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmamızda idrar kültürlerinde kontaminasyonun belirleyicilerini ve kontaminasyon oranlarının azaltılması için yapılabilecek düzeltici-önleyici faaliyetlerin etkinliğini araştırmayı amaçladık. Ayrıca Gram boyalı mikroskopik incelemeye alternatif olarak kullanılabilecek otomatize sistemleri değerlendirdik. Marmara Üniversitesi Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarına 1 Ocak- 31 Aralık 2019 tarihleri arasında 28.912 (%54,8)'si çocuk ve 23.857(%45,2)'si erişkin hastalardan gönderilen toplam 52.769 idrar örneğine ait kültür sonuçları analiz edildi. Örneklerin 6.582 (%13)'si anlamlı üreme, 24.378 (%46)'i kontaminasyon ve 21.809 (%41)'u üremesiz olarak değerlendirildi. Anlamlı üreme saptanan örneklerde en sık izole edilen etken mikroorganizmalar sırasıyla Escherichia coli (%43,9), Klebsiella türleri (%15,3), mayalar (%10,3) ve Enterococcus faecalis (%8,7) idi. Kontaminasyon oranı erişkin erkeklerde %21,5 ve kadınlarda %59,8 olarak saptanırken erkek çocuklarında %35,6 ve kızlarda %60,2 olarak belirlendi. Erişkinlerde en yüksek kontaminasyon oranı polikliniklere başvuran kadınlarda (%67,3) saptanırken gebelerde bu oran (%89,6) belirgin olarak daha yüksekti (p5 lökosit/HPF (high power field) , %11,9 'unda lökosit esteraz (LE) pozitifliği saptandı. Gram boyamada orta-yoğun lökosit görülen 63 örneğin ise %84,1 'inde >5 lökosit/HPF ve %82,5'inde LE pozitifliği saptandı.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to search determinants of urine culture contamination and effectiveness of preventive measures that implemented to lower high contamination rates. Furthermore we evaluated the performance of automated urinalysis systems as alternative methods to Gram stain. Culture results of 52.769 urine samples (children: 28.912; adults: 23.857) that sent to Marmara Universty Medical Microbiology Laboratory from 1 January to 31 December 2019 have analysed. There were 6.582 (13%) samples with significant uropathogen growth, 24.378 (46%) samples with contamination and 21.809 (41%) samples with no growth. In samples with significant growth, most common isolated microorganism was Escherichia coli (43,9%) followed by Klebsiella spp. (15,3%), yeasts (10,3%) and Enteroccus faecalis (8,7%). The contamination rate was 59,8% for female adults and 21,5% for male adults whereas it was 60,2% for girls and 35,6% for boys. Highest contamination rates for adults had seen in outpatient clinics for females (67,3%) and pregnant women significantly had higher rates (89,6%) (p 5 leu/HPF and 11,9% had leucocyte esterase (LE) posivitivity with UA. Medium or high amount leucocytes had seen with Gram stain in 63 samples of which 84,1% had > 5 leu/HPF and 82,5% had a positive LE with UA.