Şizofreni hastalarında nörobilişsel bozulmanın hastalık süresi ve yaşam kalitesiyle ilişkisi
The relationship of neurocognitive impairment with duration of disease and quality of life in patients with schizophrenia
  1. Tez No: 684645
  2. Yazar: GUNAY HAJIYEVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Bilişsel işlev bozukluğu şizofreninin temel bir özelliğidir. Bilişsel bozukluklar bellek, dikkat, sözel öğrenme ve yürütücü işlevler dahil olmakla çeşitli alanlarda, farklı şiddetlerde kendini belli edebilir. Bu bozukluklar psikozun erken dönemlerinde başlar ve çoğu hastada hastalığın seyri boyunca devam eder. Aynı zamanda nörobilişsel bozuklukların yaşam kalitesi üzerine de negatif etkileri mevcuttur. Şizofreni hastalarında bilişsel fonksiyonların ve yaşam kalitesinin değerlendirildiği çalışmalarda hastaların eğitim düzeyi, yaş ve bazı sosyodemografik özelliklerin nörobilişsel fonksiyonlar ve yaşam kalitesi üzerine etkili olduğu yönünde bulgular olsa da çelişkili bulgularda bulunmaktadır. Çalışmamız bu verilere ışık tutarak, şizofreni hastalarında nörobilişsel bozulmanın, hastalık süresi, yaşam kalitesi ve sosyodemografik özellikler ile ilişkisini araştırmayı amaçlamıştır. Yöntem: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda ayaktan ya da yatarak tedavi gören şizofrenik bozukluk tanısı almış 100 hasta bu çalışmanın örneklem grubunu oluşturmaktadır. Ayrıca şizofreni hastaları ile sağlıklı bireyler arasında nörobilişsel işlevler ve yaşam kalitesi değerlerinin karşılaştırılması ve farklılıkların belirlenmesi için genel toplumdan cinsiyet ve yaş olarak benzer 80 sağlıklı kişi kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Kontrol grubuna tarafımızca oluşturulan sosyodemografik veri formuna ek olarak Frontal Değerlendirme Bataryası (FDB), Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısaltılmış Versiyonu (WHOQOL-BREF) ve Dünya Sağlık Örgütü Yeti Yitimi Değerlendirme Çizelgesi (WHODAS 2.0) ölçekleri, hasta grubuna ise bu ölçeklere ek olarak Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANNS), Beck Bilişsel İçgörü Ölçeği (BBİÖ) uygulanmıştır. Bulgular: Hastalığının ilk 5 yılında olanlar ile 5 yıldan fazla süredir hasta olanların FDB puan ortalaması arasındaki fark istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,008). Hastaneye yatış sayısına göre yeti yitimi (p=0,001), yaşam kalitesi (p=0,001) ve FDB (p=0,02) ölçek puan ortalamaları arasında anlamlı fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: Cognitive dysfunction is a fundamental feature of schizophrenia. Cognitive disorders can manifest in varying degrees of severity in various areas, including attention, memory, verbal learning, and executive functions. These disorders begin in the early stages of psychosis and continue throughout the disease in most patients. At the same time, neurocognitive disorders have negative effects on quality of life. There are contradictory opinions in studies evaluating cognitive functions and quality of life in patients with schizophrenia, although there are opinions that the education level, age, and some socio-demographic characteristics of the patients affect neurocognitive functions and quality of life. By shedding light on these data, our study aimed to investigate the relationship of neurocognitive impairment with disease duration, quality of life, and sociodemographic characteristics in patients with schizophrenia. Method: 100 patients diagnosed with schizophrenic disorder receiving outpatient or inpatient treatment in Çukurova University Faculty of Medicine Balcalı Hospital Department of Mental Health and Diseases constitute the sample group of this study. In addition, 80 healthy individuals from the general population who were similar in gender and age were included in the study as a control group in order to compare neurocognitive functions and quality of life values between schizophrenic patients and healthy individuals and to determine the differences. In addition to the socio-demographic data form which is created for the control group, the compatibility correlations of the Frontal Assessment Battery (FAB), World Health Organization Quality of Life (WHOQOL-BREF), and World Health Organization Disability Assessment Chart (WHODAS 2.0) were examined with each other. In addition to the scales listed above, the Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS) and Beck Cognitive Insight Scale (BCIS) were applied to the patient group. Results: The difference between the mean FAB score of those who were in the first 5 years of their disease and those who were sick for more than 5 years was found to be statistically significant (p0.05).