Açık kalp ameliyatı olan hastalara bakım verenlerin bakım yükleri ve psikolojik sağlamlık düzeylerinin hastaların psikososyal uyumlarına etkisi
The effect of psychological resilience level and care burden on psychosocial adjustment of relatives of patients who have had cardiac surgery
- Tez No: 684687
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SATI DİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araştırma, açık kalp ameliyatı olan hastalara bakım verenlerin bakım yükleri ve psikolojik sağlamlık düzeylerinin hastaların psikososyal uyumlarına etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın evrenini; Haziran 2020 – Aralık 2020 tarihleri arasında açık kalp ameliyatı olan hastalar ile hastaların bakım verenleri; örneklemi ise dahil edilme kritirlerine uyan hasta (n=100) ve bakım verenler (n=100) oluşturmuştur. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Connor Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (CDPSÖ), Zarit Bakım Yükü Ölçeği (BYÖ) ve Hastalığa Psikososyal Uyum Öz Bildirim Ölçeği (HPUÖÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; sayı, yüzde, aritmetik ortalama standart sapma Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis testi, korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre; hastaların uyumlarının kötü olduğu, bakım verenlerin bakım yüklerinin düşük ve psikolojik sağlamlık düzeylerinin ise orta düzeyde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to determine the effects of caregivers' burden of care and psychological resilience levels on patients' psychosocial adjustment. The universe of the research has been created by Patients who had open heart surgery between June 2020 and December 2020, and their caregivers; the sample has been created by patients (n=100) and caregivers (n=100) who met the inclusion criteria. Data was collected using Personal Information Form the Connor Davidson Resilience Scale (CD-RISC), Zarit Care Burden Scale (ZCBS), and Psychosocial Adjustment to Illness Self-Report Scale (PAIS-SR). In the evaluation of the data; number, percentage, arithmetic mean standard deviation Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis test, correlation and regression analyzes were used. According to the research findings; It was determined that the adjustment of the patients was poor, the caregiver's care burden was at a light level and their psychological resilience level was at a moderate level.