Açık kalp ameliyatı olan hastalarda solunum egzersizlerinin solunum fonksiyonlarına ve egzersiz toleransına etkisi
Impact of breathing exercises in patients that had open heart operation on respiratory functions and exercise tolerance
  1. Tez No: 705727
  2. Yazar: SELİN BURGAZ KINAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ön test-son test deney ve kontrol grup tasarımlı deneysel planlanan bu araştırma açık kalp ameliyatı olan hastalarda ameliyat öncesi verilen derin solunum ve öksürme egzersizi eğitiminin ameliyat sonrası dönemde solunum fonksiyonlarına ve egzersiz toleransına etkisini belirlemek amacı ile gerçekleştirildi. Araştırma, 01/10/2019-01/04/2020 tarihleri arasında Edirne ilindeki bir devlet hastanesinin KVC yoğun bakım ünitesi ve KVC kliniğinde yatan ve açık kalp ameliyatı geçiren 80 hasta (40 deney grubu, 40 kontrol grubu) alınarak yürütüldü. Araştırmanın verileri Hasta Bilgi Formu ve Hasta İzlem Formu kullanılarak toplandı. Deney grubu hastalara açık kalp ameliyatı öncesi en az 24-48 saat öncesinde derin solunum ve öksürme egzersizleri ile triflow kullanımı öğretildi ve ameliyat zamanına kadar günde 10-15 defa tekrar etmeleri istendi. Kontrol grubu hastalara ise sadece servisteki rutin uygulamalar yapıldı. Her iki grupta verilerin toplanması ameliyat öncesi 24-48 saat, ameliyat sonrası 1. gün ve 3. gün olmak üzere üç aşamada gerçekleştirildi. Çalışmanın sonucunda derin solunum ve öksürme egzersizleri ile triflow kullanan deney grubundaki hastaların ameliyat sonrası 3.
Özet (Çeviri)
This study that had pre-test post-test experimental and control group design and experimental planning was conducted to determine the impact of deep respiratory and coughing exercise training given in pre-test period to patients that had open heart operation on respiratory functions and exercise tolerance of the patients in the post-operation period. The study was conducted between 01/10/2019 and 01/04/2020 on 80 patients (40 experimental group, 40 control group) who had open heart operation and are at cardiovascular operation intensive care unit and cardio-vascular operation clinic of a state hospital in Edirne. Data of the study was collected using Patient Information Form and Patient FollowUp Form. Patients in experimental group were taught deep respiration and coughing exercises and using triflow at least hours before open heart operation and they were asked to repeat them 10-15 times until time of operation. Patients in control group were only given routine applications in the service. In both groups data was collected in three stages being 24-48 hours pre-operation, the first day post-operation and the third day post-operation.