Açık kalp ameliyatı olan hastalarda, endotrakeal ekstübasyon sonrası uygulanan progresif kas gevşeme egzersizlerinin yaşam bulgularına ve kaygı düzeyine etkisi
The effect of progressive muscle relaxing tecnique after endotracheal extubation on vital signs and anxiety level in open heart surgery patients
  1. Tez No: 433302
  2. Yazar: ÖZLEM İBRAHİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN KANAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Araştırma, açık kalp ameliyatı olan hastalarda endotrakeal ekstübasyon sonrası uygulanan progresif gevşeme egzersizlerinin yaşam bulgularına ve kaygı düzeyine etkisini belirlemek amacıyla ön test-son test kontrol grup tasarımlı yarı deneysel bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Araştırma, bir üniversite hastanesinin kalp ve damar cerrahisi kliniğine açık kalp ameliyatı uygulamak için kabul edilen ve örneklem özelliklerini karşılayan 60 hasta (30 deney, 30 kontrol) ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında“Yapılandırılmış Hasta Bilgi Formu”ve“Durumluluk Kaygı Ölçeği”kullanıldı. Veri toplama işlemi, Etik Kurul'dan gerekli izin alındıktan sonra ameliyattan bir gece önce ve ameliyattan sonra endotrakeal ekstübasyonu takip eden 30 dakika süresindeki izlemlerde gerçekleştirildi. Araştırma sonucu elde edilen veriler NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007&PASS (Power Analysis and Sample Size) 2008 Statistical Software (Utah, USA) programı kullanılarak analiz edildi. Açık kalp ameliyatı geçiren hastaların yaş ortalamasının 55,00±17,51 (20-82) yıl, %21,7 (n=13)'sinin kadın, %40 (n=24)'ının ilkokul eğitim seviyesinde, %53,3 (n=32)'ünün geçmiş ameliyat deneyimi olduğu, %81,7 (n=49)' sinin kronik hastalığının olduğu, hiçbirisinin daha önce progresif gevşeme egzersizi uygulamadığı saptandı. Bireysel ve hastalık özellikleri açısından deney ve kontrol grubu arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of quasi experimental pre-test and post-test with control groups study was to determine the effects of progressive muscle relaxing tecnique after endotracheal extubation on vital signs and anxiety level in open heart surgey. The study was conducted on 60 open heart surgery patients (30 was experimental, 30 was control grup) who met inclusion criteria in a cardiac and vasculer surgery clinic of a university hospital. Data were collected by using a“Questionnaire Form”and "State Anxiety Inventory (STAI). Data collecting was conducted on postoperative first day after endotracheal extubation after the required permission was received from the ethics committee. The data obtained were assessed using the NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 and PASS (Power Analysis and Sample Size) 2008 Statistical Software (Utah, USA) program. The majority of patients (%66,6) had had coroner artery bypass graft, the mean age of the patients was 55,00±17,51 (20-82) years, %21,7 were female, %40 were primary school graduate, %53,3 of patients had a history of previous surgery, %81,7 (n=49) had a chronic disease. There were no significant differences in sociodemographic and illness characteristics on experimental and control groups (p>0,05).