Assortment planning framework with substitution and complexity cost
Ürün ikamesi ve üretim karmaşıklığı maliyeti gözeten ürün gamı planlanması
- Tez No: 684694
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ürün çeşitliliğini artırarak satışlar ve pazar payı artırılabilse de, bu artış ile birlikte ürün yönetimi ve satış tahminleri zorlaşmakta, envanter maliyetleri yükselmektedir. Ayrıca, artan değişim süreleri sonucu verimlilik azalmaktadır. Bir lastik imalatçısının ürün çeşitliliği ve satış miktarları arasındaki dengeyi sağlayan ürün gamını oluşturabilmesi için iki çözüm yaklaşımı önerilmiştir. Bu yaklaşımlardan ilki yeni ürünlerin marjinal üretim karmaşıklığı maliyetini hesaplamakta, böylece ürün gamına yeni ürünler eklenirken veriye dayalı kararlar alınmaktadır. İkinci yaklaşım; satış gelirleri, envanter ve üretim karmaşıklığı maliyetlerinden oluşan kâr fonksiyonunu iyileştiren ürün gamını bulmaktadır. Ürün gamından çıkarılan ürünlerin yol açacağı potansiyel satış kaybının bulunabilmesi için taleplerinin ürün gamında kalan ürünler tarafından ikame edilme oranı hesaplanmaktadır. Bazı periyotlarda bazı ürünlerin stok dışı olduğu ve müşterilerin satın almama kararlarının gözlemlenmediği periyodik satış verisi kullanılmaktadır. Periyot içerisinde ürünlerin stok dışı olduğu zaman ve o zamana kadarki satışlar da gözlemlenmemektedir. Ayrıca, imalatçının lastik gruplarının pazar payları bilinmemektedir. İkame olasılıklarının hesaplanabilmesi için yinelemeli bir yöntem sunulmaktadır. Üretim karmaşıklığı maliyetlerinin ürün gamının fonksiyonu olarak ölçülmesi, çeşitliliğe bağlı duruş sürelerini tahmin eden bir makine öğrenmesi modeli ile sağlanmaktadır. Kapasitenin tamamının kullanıldığı periyotlarda potansiyel yeni satışlardan gelecek kâr, tüm periyotlardaki dönüşüm maliyeti kazancı ile birlikte kâr fonksiyonuna eklenmektedir. Karmaşık bir amaç fonksiyonlu, büyük ölçekli, birleşimsel bir problem elde edilmektedir. Genetik algoritma kullanılarak bulunan çözümlere göre ürün sayısında %3.8 ve %15.2 arasında bir düşüş önerilmektedir. Yeni ürün gamı ile elde edilecek ilave kârın, şirketin yıllık gelirlerinin %0.6 ve %4.6'si arasında bir değer olması beklenmektedir. Ayrıca, sonuçlar karmaşıklık maliyeti gözetildiğinde, önemli ölçüde farklı ürün gamı ve kâr değerleri bulunacağını gösteriyor.
Özet (Çeviri)
While increasing product variety may have a positive effect on market share, it may lead to difficulties in product management and forecasting, increased inventory holding costs and setup times. We propose two methods to help a tire manufacturer manage their assortment to find a balance between variety and sales. The first method evaluates the marginal complexity cost of new products so that a data-driven decision can be made while introducing new products. The second method determines the set of tires to be included in the assortment that increases the total profit. We estimate the fractions of demands substituted by the products left in the assortment. Customer no-purchase information, exact timings of stock-outs and sales up to those times were unobserved. Market share information for a particular group of tires for the company were unavailable. Based on these incomplete data, the substitution probabilities were estimated using an iterative method. In order to estimate the break time savings, a machine learning model was used. The additional profit due to potential new sales and the conversion cost saved due to discontinued products were added to the profit function. A large-scale assortment optimization problem with a complex objective function was formulated. The results found using a genetic algorithm show that the new assortment has between 3.8% and 15.2% less products than the initial assortment with additional profits between 0.6% and 4.6% of the company's annual income. The results show that considering complexity costs in assortment decisions leads to substantially different assortments and additional savings.