Besleme ebeveyn birlikteliği ölçeğinin Türkçe psikometrik özellikleri
Turkish properties of feeding coparenting scale
- Tez No: 684753
- Danışmanlar: PROF. RABİA GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ebelik, Nutrition and Dietetics, Midwifery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma Besleme Ebeveyn Birlikteliği Ölçeği adı altında geliştirilen ölçüm aracının Türkçe psikometrik özelliklerinin incelenmesi amacıyla yapılan metodolojik bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini Temmuz 2019- Eylül 2020 tarihleri arasında Turgutlu İlçe Sağlık Müdürlüğüne bağlı Aile Sağlığı Merkezlerine kayıtlı 36-60 aylık çocuğu olan ebeveynler oluşturmuştur (N=10365). Araştırmanın örneklemi belirlenirken ölçek madde sayısı 13'ün on katı (en az 130) ebeveyne ulaşılması hedeflenmiştir. Ayrıca veri kayıpları da göz önünde bulundurularak araştırmaya katılmayı kabul eden 250 gönüllü ebeveyn araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Çalışmaya katılmayı kabul eden 250 ebeveynden 42'si çalışmadan ayrılmak istediği için örnekleme dahil edilmemiş ve araştırma gönüllü 208 ebeveyn ile tamamlanmıştır. Veriler, sosyodemografik özelliklerin, çocukların beslenmesine dair verilerinin yer aldığı Tanımlayıcı Ebeveyn Formu ve Besleme Ebeveyn Birlikteliği Ölçeği ile katılımcılarla yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Toplanan veriler, SPSS 25 ve AMOS 21 programlarıyla değerlendirilmiştir. Yapılan açıklayıcı faktör analizi sonucunda, ölçeği oluşturan 9 madde, iki alt boyut altında toplanmıştır. Doğrulayıcı faktör analizine göre ise; ölçeğin yapısal denklem model sonucunun anlamlı olduğu, ölçeği oluşturan 9 madde ve iki alt boyutun ölçek yapısıyla ilişkili olduğu bulunmuştur. Ölçeğin güvenirliğini değerlendirmek için bakılan Cronbach's Alpha katsayısı, 0.735-0.878 arasında, madde toplam puan korelasyonu 0.423-0.819 arasında değişkenlik göstermektedir. Madde toplam korelasyonu 0.30'un altında olan Madde1, Madde 2, Madde 3 ve Madde 4 analiz dışında bırakılmıştır. Bu veriler doğrultusunda; Besleme Ebeveyn Birlikteliği Ölçeğinin Türk toplumu için geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is methodological research conducted to examine the Turkish psychometric properties of the measurement tool developed under the name of the Feeding Coparenting Scale. The population of the study consisted of parents with 36-60-month-old children registered to Turgutlu Family Health Centers between July 2019 and September 2020 (N=10365). While determining the sample of the study, it was aimed to reach 250 parents, with the number of scale items being at least 130, which is ten times more than 13.Of the 250 parents who agreed to participate in the study, 42 left the study and the study was completed with 208 voluntary parents. Data were collected by face-to-face interviews with the participants using the Descriptive Parent Form and the Feeding Parent Association Scale. The collected data were evaluated with SPSS 25 and AMOS 21 programs. As a result of explanatory factor analysis, 9 items that make up the scale were grouped under two sub-dimensions. According to confirmatory factor analysis; It was found that the structural equation model result of the scale was significant, and 9 items and two sub-dimensions that made up the scale were related to the scale structure. Cronbach's Alpha coefficient, which shows the reliability of the scale, varies between 0.735 and 0.878, and the item-total score correlation varies between 0.423 and 0.819. Item1-Item2-Item3-Item4 with an item-total correlation below 0.30 were excluded from the analysis. In line with these data; It has been found that the Feeding Coparenting Scale is a valid and reliable scale for Turkish society.