Miadında doğan hiperbilirubinemili yenidoğanların prechtl analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of term newborns with hyperbilirubinemia by prechtl analysis
  1. Tez No: 684802
  2. Yazar: AYŞEGÜL ASALIOĞLU BEYCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Yenidoğan sarılığı geçirerek Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde fototerapi tedavisi alan term bebeklerin iki ayrı dönemde çekilen videolarının Prechtl Analizi ve 4. ayda Bayley-III Gelişimsel Tarama Ölçeği ile değerlendirerek sarılık geçirmeyen term bebekler ile karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya yenidoğan hiperbilirubinemisi (HB) olan ve Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde Fototerapi tedavisi (FT) alan 70 olgu (33 kız, 37 erkek) ile hiperbilirubinemi tedavisi almayan term dönemde olan sağlıklı 34 olgu (17 kız, 17 erkek ) dahil edildi. Çalışma 93 olguyla tamamlandı. Olguların tamamının GHA (Genel Hareket Analizi) ile writhing ve fidgety dönemlerinde videoları çekildi ve Bayley III Gelişimsel Tarama Ölçeği ile 4. ayda nörogelişimleri değerlendirildi. Bulgular: Yenidoğan HB'li olguların FT ardından uygulanan GHA analizi için writhing döneminde %65,7'sinin Zayıf Repertuar, %12,9'unun Kramp Senkronize paterni sergilediği, fidgety döneminde ise %21,4'ünde fidgety hareketleri gözlenmediği için patolojik gelişim açısından risk altında olduğuna ulaşılmışken sağlıklı olguların writhing döneminde %11,8'inin Zayıf Repertuar ve fidgety döneminde %5,9'unda fidgety yokluğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study; is to compare term infants who had neonatal jaundice and received phototherapy treatment in the Neonatal Intensive Care Unit and healthy term infants who don't have neonatal jaundice with Prechtl Analysis at two different period and the Bayley-III Developmental Screening Scale at the 4th month. Material and Methods: The study included 70 cases (33 female, 37 male) with neonatal hyperbilirubinemia who received Phototherapy treatment (PT) in the Neonatal Intensive Care Unit and 34 healthy term infants (17 female, 17 male). The study was completed with 93 cases. All of the cases were videotaped during the writhing and fidgety periods with GMA (General Movements Analysis), and the neurodevelopments of infants were evaluated at the 4th month with the Bayley-III Scale. Results: Pathological development was observed in the group diagnosed with neonatal HB for the GMA performed after PT, since 65.7% of the cases exhibited Poor Repertoire during the writhing period, 12.9% of them exhibited Cramp Synchronized pattern, and 21.4% of the cases in the fidgety period did not obtain fidgety movements. It was determined that 11.8% of the healthy subjects had also Poor Repertoire during the writhing period and absent fidgety movements were observed in 5.9%.