Hiperbilirubinemili ve kernikteruslu bebeklerin antioksidan düzeylerinin incelenmesi
Evaluation of antioxydants levels in newborns with hyperbilirubinemia and kernicterus
  1. Tez No: 194923
  2. Yazar: MURAT DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERCAN KIRIMİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Çalısmaya Yenidogan ünitesine hiperbilirubinemi ve/veya kernikterus tanılarıyla yatırılan ve miad gebelik sonrası dünyaya gelen vucud agırlıkları 2500 gr'ın üzerinde olan ve hiperbilirubinemi dısında baska hastalıgı olmayan bebekler alındı. Çalısma grubundaki bebekler kernikterus bulguları olan ve olmayanlar diye iki gruba ayrılarak arastırıldı. Kontrol grubu olarak da hastanemizde dogan ve fototerapi sınırında hiperbilirubinemisi olmayan miadında saglıklı yenidoganlar kontrol grubuna alındı. Kernikterus grubuna 33 vaka, hiperbilirubinemi grubuna 36 vaka alınırken, kontrol grubuna 25 vaka alındı. Ayrıca bilirubinin antioksidan ve oksidan sistem üzerine etkileri kan grubu uyusmazlıgı bulunan bebekler çıkarıldıktan sonra olusturulan 53 vakanın bulundugu Grup 0'da degerlendirildi. Fototerapinin antioksidan sistem üzerine etkisi ise bu gruptan fototerapi tedavisi almayanlar ve exchange yapılan bebekler çıkarılarak olusturulan yeni grupta degerlendirildi. Kan degisimi yapılan ve yapılmayan bebeklerin tedavi öncesi ve sonrası verileri degerlendirilerek kan degisiminin antioksidan ve oksidan sistem üzerine olan etkileri incelendi. Kernikterus grubunun daha yüksek antioksidan kapasiteye sahip oldugu görüldü. Bunun artan bilirubinin antioksidan kapasiteye katkısı ile iliskili olabilecegi düsünüldü. Bununla birlikte kontrol grubuna göre belirgin TOS'da yükseklik mevcut iken bu yükseklik grup 1 ile karsılastırıldıgında istatistiksel olarak aralarında anlamlı farklılık olmadıgı görüldü. Ortalama MDA düzeyleri grup 1'e göre düsük iken yine iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark görülmedi. Ancak kontrol grubuna göre belirgin ve anlamlı farklılık mevcuttu. Aynı iliski TTHI içinde geçerli idi. En yüksek OSI kernikterus grubunda mevcut iken grup 1 ile aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadıgı görüldü. Her üç grup arasında nitrat dısında NO, nitrit açısından anlamlı fark yoktu. Sonuç olarak çalısmamızda serum TB ile antioksidan paneli ve oksidatif stres paremetreleri arasındaki iliskinin bilirubin düzeyine göre degistigi belirlendi. Yani lineer bir dogru degildi. Elde edilen bilgiler birlestirildiginde bilirubin ile TOS, MDA, OSI arasında quadratik bir korelasyon egrisi bulundugu görüldü. Hasta sayımızın az olması nedeni ile hangi bilirubin degerinden sonra TOS, MDA arasındaki geçisin oldugu bulunamadı ancak iliskinin lineer olmadıgı gösterildi. TB düsüsü ile birlikte TAK'ta istatistiksel olarak anlamlı olmasa da ortaya çıkan artıs yavas yavas artmaya baslayan serüloplazmin ve vucudun diger antioksidan mekanizmalarının devreye girmesi iliskili olabilecegi düsünüldü. Yenidoganın antioksidan kapasitesinin henüz tam olgunlasmadıgı ve sınırlı aktiviteye sahip oldugu, artmıs oksidatif strese karsı ilk cevabın bilirubin artısı olabilecegi, bilirubin düzeylerinin düsmesi ile MDA, TOS düzeylerinin hemen düsmemesi, bu antioksidan mekanizmalarının aktivasyonun yavas gerçeklestigi izlenimine neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study included otherwise healty term newborns who hospitalized due to hyperbilirubinemia and cernicterus and their weight were above 2500 gr. Study group were divided two group which were kernicterus (Group 2) and hyperbilirubinemia without kernicterus but above the border of photherapy (Group 1). Control group included term newborn who were born at our hospital and they had hyperbilirubinemia under the border of phototherapy or no hyperbilirubinemia. Group 2, Group 1 and control group included 33, 36, 25 term newborns respectively. The effect of bilirubin on the antioxydant and oxydant system were evaluated in group 0 which included 53 term newborns who had hyperbilirubinemia but hadn?t ABO or Rh incompatability. The effect of phototherapy on oxydant and antioxydant system were ewaluated in a new group which had term newborns who were taken phototherpy treatment but hadn?t ABO or RH incompatability. However the effect of exchange transfusion on antioxydant and oxydant system were evaluated by comparing of the data which obtained from before and after treartment in two group which included newborns who were performed exchange transfusion and not. The newbborns in kernicterus group had the higher total antioxydant capacity. It was thought that this higher consantration of TAC were associated with increased bilirubin levels. In addition to this, when group 2 compared with control group, the higher TOS levels had been found in group 2 but there was no statistically important differencies between group 1 and 2 in terms of TOS levels. Although the mean MDA levels were low in group 2 but there was no statistically important differency when group 2 compared with group 1 in terms of MDA levels. The same relation were valid for TTHI. Altough the highest OSI was measured in kernikterus group but there was no statistically important differencies when it were compared wtih group 1. There was no important differencies between each three group in terms of nitrit and NO except nitrat. In conclusion, in our study, it was determined that the association between serum TB and antioxydant and oxydant stress parameters changing with bilirubin levels. In other words, it was not lineer straight. If obtained datas were combined, It was seen that quadratic corelation curve was present between bilirubin and TOS, MDA, OSI. Due to the small patients number, it was not found after which bilirubin value transition between TOS, MDA and bilirubin corelation but it was shown that the relation is not lineer. With total bilirubin levels decrement, increment in TAC which was thought that because of slowly increase in cerulplasmin, and other antioxydant mecanism of body. As the newborn?s antioxydant mecanism is not mature and has limited activity and bilirubin increment can be first reaction to increased oxydative stress, as bilirubin levels decrease, MDA, TOS levels don?t decrease immediately, it couses a feeling that antioxydant mechanism activation becomes slowly.