Kirazda meyve kalitesi üzerine lokasyonların etkisi
Effects of locations on fruit quality of sweetcherry
- Tez No: 684833
- Danışmanlar: PROF. DR. SERRA HEPAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'nin en önemli kiraz çeşidi olan 0900 Ziraat çeşidinin bazı kalite parametreleri üzerine lokasyonların etkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Ülkemizin en önemli kiraz üretim merkezlerinden biri olan İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde farklı lokasyonlarda (Armutlu, Bağyurdu, Çambel, Merkez, Vişneli, Yiğitler ve Yukarıkızılca) yetiştiriciliği yapılan idris anacı üzerine aşılı 0900 Ziraat kiraz bahçeleri seçilmiştir. 23 farklı bahçeden alınan örnekler ile bazı fiziksel ve kimyasal analizler yapılmıştır. Yapılan analiz sonuçları değerlendirildiğinde, bahçelerin ortalama meyve ağırlığı 7,67 ile 10.63 g/adet arasında değişirken, ortalama meyve eni 23,75 mm ile 27,43 mm arasında, ortalama meyve boyu ise 22,24 mm ile 23,80 mm arasında değişmiştir. Meyve sertlikleri 7,09 - 8,80 N arasında, meyve sap kopma kuvvetleri ise 2,24 N ile 3,53 N arasında bulunmuştur. SÇKM değerleri %18,33 - %14,33 arasında değişim gösterirken, malik asit içerikleri 1,01 ile 0,73 g/100 mL arasında değişim göstermiştir. Yapılan varyans analizi sonuçlarına göre, lokasyonların kirazda meyve ağırlığı, meyve eni, sap kopma kuvveti, suda çözünebilir kuru madde, titre edilebilir asit ve meyvelerin a*, b*, L, C* ve h° açısı değerleri üzerine etkisi (p< 0,01) istatistiksel olarak önemli bulunurken, meyve boyu ve meyve eti sertliği üzerine etkisi (p< 0,05) istatistiki açıdan önemli bulunmuştur. pH değeri üzerine etkisi ise istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
İn this study, it was aimed to determine the effect of locations on some quality parameters of 0900 Ziraat varieties, which are most important cherry varieties in Turkey. For this purpose, in Kemalpaşa district of İzmir, one of the most important production centers of our country in different locations (Armutlu, Bağyurdu, Çambel, Merkez, Vişneli, Yiğitler and Yukarıkızılca) orchards where cultivated 0900 Ziraat cherry grafted on the Prunus mahaleb rootstock were selected. Some physical and chemical analyzes were carried out with fruit samples provided from 23 different orchards. When the results of the analysis were evaluated, the average fruit weight of the fields varies between 7,67 and 10,63 g /piece, while the average fruit width varied between 23,75 mm and 27,43 mm, and the average fruit length varied between 22,24 mm and 23,80 mm. The fruit hardnesses was found between 7,09 N – 8,80 N, fruit stem breaking strength were found between 2,24 N – 3,53 N. While SSC values varied between 18,33 % - 14,33 %, malic acid contents varied between 1,01 and 0,73 g/100 mL. According to variance analysis, the effect of the locations on the fruit weight, fruit width, stem breaking strength, soluble solids, titratable acid and a*, b*, L, C* and h° angle values (p 0,05).