Tokat ve çevresinde kiraz, vişne ve idris ağaçlarında bulunan heteroptera türlerinin tanınmaları ve beslenme rejimleri üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 6098
  2. Yazar: HALİT ÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZİ ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
-51- ÖZ ET 1987-1988 yıllarında yapılan bu çalışmanın amacı, Tokat ve çev resindeki kiraz, vişne ve idris ağaçlarında bulunan Heteroptera takı mına bağlı yararlı ve zararlı türleri, bunların yayılışlarını ve bazı türlerin beslenme rejimlerini saptamaktır. Bu amaç için silkme, gözlem ve kültüre alma metotları uygulan mış ve ilgili literatür taranmıştır. Bu çalışma Tokat il sınırları içinde, ilçelerde ve olanaklar ölçüsünde gidilebilen köylerde gerçek leştirilmiştir. Çalışmaların yürütülmesinde terkedilmiş veya ilaçlan mayan bahçelerden örneklerin toplanmasına özen gösterilmiştir. Adı geçen ağaçlarda yapılan bu çalışmada silkme ve gözlem meto duyla Heteroptera takımına bağlı İt yararlı ve 6 zararlı tür saptanmış tır. Yararlı türler; Anthocoris nemoralis (?.), A« aibirious Reut., Orius minutus (L.), Temnostethus daoicus (Put.) (Anthocoridae) ; Cam- pyloneura virgül a (H.-S.), Deraeocoris lutescens (Schl.), D^ rutilus (H.-S.), D. trifaaciatus (L9), Pilophorus pusillus Reut., P. olavatus (L.). (Miridae); Nagusta geodeli (Kit.) (Re- duviidae)*dir. Zararlı türler; Pal omen a prasina (L.), Raphigaster nebuloaa (Pd.) (Pentatomidae); Stephanitis pyri (P.), Phyaotochâila dumetorum (H.-S.) (Tingidae) ve Gonocerus acuteangulatus~(Goeze) (Coreidae)"'dur. Yararlı türlerden A. nemoralis. 0. minutua. D. lutescena ve D. rutilua* un konukçusu olarak Myzus lythri (Schrank) (Homoptera:Aphidi- dae ) saptanmıştır»-52- Calxsmaia. zararlı türlerin, adx geçen bitkilerin hangi kxsxmla- rxnda beslendikleri, zoofag özelliklerinin olup olmadxgx ve yine fay- dalx türlerin de fitofag özellikleri araştxrxlmxştxr. Calxsma, bazx türlerin kxslama durumlarına ait bilgileri de kap- samaktadxr. Saptanan bu türlerden gerek yayxlxs ve gerekse populasyon yoğun- luklarx bakxmxndan birinci derecede yararlı ve zararlx olanların sino nimleri, tanımları, dünyada ve yurdumuzdaki yayılışlarıyla birlikte literatüre dayanılarak konukçuları hakkında ayrxntxlx, diğer türler hakkxnda da kxsa bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
-53- SUMMARY STUDIES ON THE IDENTIFICATION AND THE FEEDING HABITS OP HETEROPTERA SPECIES »HTCH COLLECTED PROM THE TREES OP SWEET CHERRY, SOUR CHERRY AND MAHALEP IN TOKAT AREA Primary aims of this research which is conducted during the years of 1987 and 1988 are; to identify useful and harmful species of Heteroptera insects living on the trees of mahal ep, sweet and sour cherries, and to determine their distribution and the feeding habits of name species. Por this purpose observations were made, different methods of collection and culture like shake off were tested and the rela ted data was obtained from the literature. Insect specimens were collected from the unsprayed and neglected orchards in the villages of the some districts of Tokat region. As the results of this study eleven species of useful insects and six species of harmful insects belong to the order of Heterop tera were identified. These useful insects species are; Anthoooris nemoralis (P.)t A. sibiricuB Reut., Orius minutus (L.), Temnostethus dacicus (Put.) (Anthocoridae); Campyloneura virgula (H.-S.), Deraeocoris lutes cens (Schl.), D. rutilus (H.-S.), D. trifasciatus (L.), PHophorus pusjl- lus Reut., P. clavatus (L0) '< (Miridae) ;Na- gusta geodeli (Kit.) (Reduviidae).-54- Thftse harmful insects species are; Palomena prasina (L.), Rap- hi gas ter nebulosa (Pd.) (Pentatomidae); Stephanitis pyri (P.), Physo- tocheila dumetorum (H0-So) (Tingidae) and Gonocerus acuteangulatus (Goeze) ( Cor eidae ) } QrlMylus ^ss^* CF\)0U'rîc^e). Useful insect species of A. nemoralis. 0. minutus. D. lutescens and D. rutilus were determined as the predators of the Myzus lythri (Schrank) (Homoptera:Aphididae). Zoophag°°characteristics of both harmful and useful species of Heteroptera were also determined, beside the feeding sites of those harmful species on their host plants. Some data was obtained about the overwintering conditions of those identified species too. All data about identification naming, distribution and the population dynamics of these useful and harmful species of Heteroptera in Tokat were compared with the data obtained from the literature.