Düzenli egzersizin bazı fiziksel uygunluk parametreleri ve yaşam doyumuna etkisi
An examination of physical education and sports teachers' professional satisfaction and teaching motivation in terms of some variables
- Tez No: 684864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, düzenli egzersiz yapmak için spor merkezlerine gelen kişilerin bazı fiziksel uygunluk parametreleri ve yaşam doyumuna etkisini incelemek amaçlanmıştır.Araştırma, Gaziantep ilinin Şehitkâmil Bölgesinde ki Sağlıklı Yaşam ve Spor merkezlerine üye olan kadın ve erkek bireyler üzerinde gerçekleştirilmiştir.Araştırma için aynı sayıda kadın ve erkek üye olmak üzere toplam 100 kişiden oluşan deney grubuna, on altı haftalık (haftada 3 gün) düzenli egzersiz programı uygulanmıştır.Araştırma grubundan fiziksel uygunluk parametre ölçümleri (VKİ-denge) alınmıştır.Analizler SPSS 23 programında analiz edilmiştir ve p
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effects of people who come to sports centers for regular exercise on some Physical fitness parameters and Life satisfaction the research was carried out on male and female individuals who are members of the Healthy Living and Sports centers in Gaziantep province, Şehitkamil Region. For the research, a sixteen-week (3 days a week) regular exercise program was applied to the experimental group consisting of a total of 100 people, including the same number of female and male members.