Sağlıkta Kalite Standartları Versiyon 6.0'ya göre hasta bakım kalitesiyle ilişkili standartlarında hasta yakınlarının bilgi düzeylerinin belirlenmesi (Eğitim Araştırma Hastanesi örneği)
Determination of the knowledge levels of patient relatives in the standards related to the quality of patient care according to the Health Quality Standards Version 6.0 (Training and Research Hospital example)
  1. Tez No: 684891
  2. Yazar: ZEYNEP AKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA DUĞRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Sağlık Yönetimi, Health Education, Healthcare Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlıkta Kalite Geliştirme ve Akreditasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlıkta Kalite Geliştirme ve Akreditasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi yataklı servislerinde hizmet alan hasta yakınlarının Sağlıkta Kalite Standartları-Hastane Seti Sürüm 6.0'ya göre verilmesi gereken hasta eğitimlerine yönelik bilgi düzeyini ölçerek üzerinde durulması gereken başlıkları tespit etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma tanımlayıcı türdedir. 1 Eylül 2020- 30 Kasım 2020 tarihleri arasında ilk yatış ile tedavi gören 244 hastanın yakınına ulaşılmıştır. Anket soruları araştırmacı tarafından, SKS Hastane Seti Sürüm-6.0' daki hasta eğitim ve bilgilendirmeleri içeren standartlarından yararlanılarak hazırlanmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerini içeren ve hasta bakım kalitesine ilişkin bilgi düzeyini ölçmeye yönelik sorular 5'li Likert cevap formatında oluşturulmuştur. Anket 24 soru, üç bölümden oluşmaktadır ve veriler yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS 25.0 ve AMOS 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tek yönlü varyans analizi, Kruskal Wallis analizi ve boyutlar arasında fark yaratan grubu bulmak için ise Bonferroni uygulanmıştır. Katılımcıların sosyo-demografik özelliklerine göre ölçeğin toplam puanlarını karşılaştırmak için tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
It aims to determine the topics that should be emphasized by measuring the knowledge level of patient relatives who receive service in the inpatient services of Behçet Uz Pediatrics and Surgery Training and Research Hospital regarding the patient education that should be given according to the Quality Standards in Health-Hospital Set Version 6.0. The research is of descriptive type. Relatives of 244 patients who were treated with the first hospitalization between September 1, 2020 and November 30, 2020 were reached.. Questionnaire questions were prepared by the researcher using the standards of SKS Hospital Set Version-6.0, which include patient education and information. Questions about the demographic characteristics of the participants and to measure the level of knowledge about the quality of patient care were created in a 5-point Likert answer format. The questionnaire consists of 24 questions, three parts and the data were collected by face-to-face interview method.The collected data were analyzed using SPSS 25.0 and AMOS 22.0 program. One-way analysis of variance, Kruskal Wallis analysis, and Bonferroni were used to find the group that made a difference between the dimensions. One-way analysis of variance was applied to compare the total scores of the scale according to the socio-demographic characteristics of the participants.