Yüksek teknolojili ürün ihracatı, Ar-Ge harcamaları, patent başvuruları ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki: Türkiye ve G-8 ülkeleri için panel veri analizi
The relationship between exports of high-tech products, R&D expenditures, patent applications and economic growth: Panel data analysis for Turkey and G-8 countries
  1. Tez No: 684890
  2. Yazar: İKBAL BÜYÜKDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR AŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde sıkça literatüre de konu olan ekonomik büyüme kavramı oldukça önem taşımaktadır. Ekonomik büyümenin devamlılığı için ülkelerin sürdürebilirlik kavramını dikkate almaları gerekmektedir. Sürdürebilir ekonomik kavramının belirleyicilerinden olan yüksek teknolojili ürün ihracatı, araştırma geliştirme harcamaları ve patent bu çalışmanın da konusu olmaktadır. Gelişmiş ülkelerin sürdürmeyi sağlaması gelişmekte olan ülkelerinde ekonomik büyüme hızlarını artırmaları amacıyla bu kavramlar incelenmiştir. Bu çalışmada kullanılan analiz yöntemi olarak hem zaman serisi hem de yatay kesit analizlerini birleştiren panel veri analizi olmuştur. Panel veri analizi yöntemi ile yapılan bu çalışma 2000 ve 2018 dönemleri arasını kapsamaktadır. 2000 – 2018 dönemlerini kapsayan çalışmada G8 (Almanya, ABD (Amerika Birleşik Devletleri), İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya, Rusya, Kanada) ülkeleri ve Türkiye analize dahil edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda yüksek teknolojili ürün ihracatı, araştırma geliştirme harcamaları, yerleşik ve yerleşik olmayan patent sayılarının ekonomik büyüme üzerine etkilerinin olup olmadığı incelenecektir. Literatürde gelişmiş olan G8 ülkeleri ve Türkiye üzerine çalışmaların eksikliğinden ve sağlıklı verilerin bu ülkeler üzerine buluna bilinmesi nedeniyle bu ülkeler seçilerek çalışmanın yapılmasına karar verilmiştir. Çalışma sonucunda ulaşılan verilerde yüksek teknolojili ürün ihracatı ile ekonomik büyüme arasında uzun dönemli ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of economic growth, which is dominant for the growth and continuity of the country's economies, has also been the subject of many literature studies. For the continuity of economic growth, countries should consider the concept of sustainability. Exports of high technology products, research and development expenditures, and patents, which are among the determinants of the concept of sustainable economic growth, are also examined as the subject of this study. The panel data analysis method, which combines both time series and cross-section analysis, was chosen as the analysis method used in this study. This study, which is conduct with the panel data analysis method, covers the period between 2000 and 2018. G8 (Germany, USA (United States), England, France, Italy, Japan, Russia, Canada) countries and Turkey are analyzing the study covering the era between 2000 – 2018. As a result of this study will examine whether high-tech product exports, research and development expenditures, and the number of established and non-resident patents affect economic growth. Due to the lack of studies on the developed G8 countries and Turkey in the literature, these countries choose to study. The data obtained as a result of the study has determined a long-term relationship between the export of high technology products and economic growth.