Opportunities and challenges in the aftermath of changing dynamics in the arctic region: An assessment on energy and environmental frameworks
Arktik bölgesi'nde değişen dinamikler sonucunda oluşan fırsatlar ve zorluklar: Enerji ve çevre alanında bir değerlendirme
- Tez No: 684900
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EFE BİRESSELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Arktik Bölgesi geçmişte erişilmesi zor bir alan olsa da küresel ısınmanın yarattığı etkiler sonucunda buz örtüsü azalmış ve bölge daha kolay ulaşılabilir bir hale gelmiştir. Bölgeye erişimin kolaylaşması ve bölgede birtakım ekonomik fırsatların ortaya çıkması Arktik ve Arktik dışı devletlerin ilgisini bölgeye çekmektedir. Bölgede iklim değişikliği sonucu ortaya çıkan başlıca fırsatlar zengin hidrokarbon rezervleri, mineral kaynaklar, Arktik deniz rotalarının oluşması, turizm ve balıkçılık olarak sıralanabilir. Ancak, bu fırsatların yanında bölgede iklim değişikliği ve insan faaliyetlerinin artması kaynaklı birtakım zorluklar da oluşmaktadır. Çevresel kirlilik, petrol sızıntısı riski, yerel halkların geleneksel yaşam tarzının risk altında olması ve Arktik ülkelerinin münhasır ekonomik bölge çatışmaları bu zorluklar arasında yer almaktadır. Değişen dinamiklerin oluşturduğu fırsatlar ve zorluklar değerlendirildiğinde enerji alanındaki fırsatlar ve çevresel problemlerin birbiriyle ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Bu çalışma, Arktik Bölgesine dâhil olmak isteyen aktörlerin enerji ve çevre alanında karşılaşabileceği fırsatları ve zorlukları belirleyerek, önceliklendirilmesi gereken alanlara ışık tutmayı amaçlamaktadır. Enerji ve çevre alanlarına yönelik fırsat ve zorlukları belirlemek adına Arktik ve Arktik dışı ülkelerden alanında uzman 10 paydaş ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakatlar analiz edilmiştir. Yapılan mülakatların doğruluğunu test etmek adına literatür taraması ve Arktik Konseyi üye ve gözlemci ülkelerinin strateji dokümanları ile çoktu yöntem üçgenlemesi (multiple method triangulation) gerçekleştirilmiştir. Yapılan üçgenleme ile elde edilen nihai sonuçlar ile enerji ve çevre alanında oluşan fırsatlar ve zorluklar ortaya konmuş, önceliklendirilmesi gereken alanlar belirlenmiştir. Bu alanlara istinaden, Arktik Bölgesi'ne dâhil olmak isteyen ülkeler için politika önerileri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the Arctic Region was an area that was difficult to access in the past, as a result of the effects of global warming, the ice cover has decreased and the region become more accessible. The easiness of access to the region and the emergence of several economic opportunities in the region attract the attention of Arctic and non-Arctic states to the region. The main opportunities emerging as a result of climate change in the region can be listed as rich hydrocarbon reserves, mineral resources, formation of Arctic maritime routes, tourism, and fishery. However, in addition to these opportunities, some difficulties also arise due to climate change and increased human activities in the region. Environmental pollution, the risk of oil spills, the traditional lifestyle of local peoples, and the disputes between Arctic countries related to the exclusive economic zones are among these challenges. When the opportunities and challenges created by the changing dynamics are evaluated, it is concluded that the opportunities in the field of energy and environmental problems are related to each other. This study aims to shed light on the areas that need to be prioritized by identifying the opportunities and challenges that actors who want to be included in the Arctic Region may encounter in the field of energy and environment. Semi-structured in-depth interviews with 10 experts from Arctic and non-Arctic countries were analysed in order to identify opportunities and challenges in the fields of energy and environment. In order to validate and test the accuracy of the interviews, a literature review and strategy documents of the Arctic Council member and observer countries were used and multiple method triangulation was applied. With the final results obtained by the triangulation, opportunities and challenges in the field of energy and environment were revealed, and the areas that should be prioritized were determined. Based on these areas, policy recommendations have been made for countries that want to be engaged to the Arctic Region.