The moderating role of the working model in the relationship between transformational leadership and employer branding, mediated by organizational commitment
Çalışma modelinin dönüşümsel liderlik ve işveren markası algısı arasındaki ilişkide örgütsel bağlının aracılığı rolündeki moderasyon etkisi
- Tez No: 908034
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GERGELY CZUKOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Örgütsel Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
COVID-19 salgınının ardından Büyük İstifa ve Sessiz Bırakma fenomenlerinin yükselişi sonrasında kuruluşlar küresel olarak ofise dönüş (RTO) politikalarını uygulama göreviyle karşı karşıya kaldı. Bu araştırma, dönüşümcü liderlik (TFL), örgütsel bağlılık (OC) ve işveren markası algısı (EBP) arasındaki karmaşık etkileşimin kapsamlı bir incelemesini yapmayı amaçlamaktadır. Aracılık analizi tekniklerinden yararlanan çalışma, bu değişkenler arasındaki incelikli bağlantıları aydınlatmayı amaçlamaktadır. Ek olarak, farklı çalışma modellerinin (sahada, hibrit, uzaktan) bu ilişkileri nasıl yönettiğini keşfetmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca araştırma, salgın sonrası alternatif liderlik modellerine olan potansiyel ihtiyacı da araştırmayı amaçlıyor. Bu çalışmanın bulguları, Büyük İstifa ve Sessiz Bırakma'nın ortaya çıkardığı zorlukların üstesinden gelmeye çalışan kuruluşlar için önemli pratik çıkarımlar içermektedir. Kuruluşlar, bu karmaşık ilişkileri anlayarak RTO politikalarını, liderlik stratejilerini ve çalışma düzenlemelerini çalışanların refahını, katılımını ve EBP'yi destekleyecek şekilde özelleştirebilir. Kuruluşlar değişen çalışma ortamına uyum sağladıkça, RTO politikalarının, liderlik metodolojilerinin ve çalışan algılarının yakınsamasına ilişkin araştırmalar zorunlu olmaya devam ediyor. Bu dinamik dinamiklerin incelenmesi yoluyla hem araştırmacılar hem de uygulayıcılar, salgın sonrası işyerindeki karmaşıklıkların ve fırsatların ele alınmasına yönelik etkili stratejilerin oluşturulmasına katkıda bulunabilirler.
Özet (Çeviri)
In the aftermath of the COVID-19 pandemic and the rise of The Great Resignation and Quiet Quitting phenomena, organizations globally face implementing return-to-office (RTO) policies. This research endeavors to undertake a comprehensive examination of the intricate interplay between transformational leadership (TFL), organizational commitment (OC), and employer branding perception (EBP) to understand how organizational commitment plays a role in these dynamics alongside transformational leadership and employer branding. Additionally, it seeks to explore how different working models (onsite, hybrid, remote) moderate these relationships. Moreover, the research intends to investigate the potential necessity for alternative leadership models post-pandemic. The findings of this study hold significant practical implications for organizations navigating the challenges posed by The Great Resignation and Quiet Quitting. By comprehending these complex relationships, organizations can customize their RTO policies, leadership strategies, and working arrangements to bolster employee well-being, engagement, and EBP. As organizations adapt to the changing work landscape, research on the convergence of RTO policies, leadership methodologies, and employee perceptions remains imperative. By examining these dynamics, researchers, and practitioners can contribute to formulating effective strategies for addressing the complexities and opportunities of the post-pandemic workplace.