Ortognatik cerrahi hastalarında anestezi öncesi ve sonrası oklüzyon farklılıklarının ameliyat planlamasında kullanımının uzun dönem ameliyat sonuçları üzerine etkisi
The effect of pre- and post-anesthetic occlusion difference utilization in surgical planning on long-term surgical outcomes in orthognathic surgery patients
- Tez No: 684911
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN MAVİLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, dik pozisyonda uyanıkken ve yatar pozisyonda genel anestezi altında meydana gelen sentrik ilişki değişiminin saptanarak ameliyat öncesi planda düzeltme yapılan hastaların uzun dönem sonuçları değerlendirildi. Yetmiş-üç Sınıf III kapanış bozukluğu olan, çift çene ameliyatı planlanan hastaların 25'ine anestezi öncesi dik pozisyonda ve anestezi sonrası yatar pozisyonda kesici dişlerdeki sentrik ilişki değişimi ölçülerek ameliyat öncesi plan bu doğrultuda düzeltildi. 48 hasta düzeltme yapılmadan ilk plana uygun olarak ameliyat edildi. İki grup arasında cerrahi sonrası ortodontik tedavi süreleri ve sefalometrik parametre değişimleri karşılaştırıldı. İntraoperatif düzeltme yapılan hastalarda cerrahi sonrası ortodontik tedavi süresi anlamlı olarak azaldı. Sefalometrik incelemede, intraoperatif düzeltme yapılan hastalarda A noktası sagittal düzlemindeki hareketinin ameliyat öncesi plana uyumu, kontrole göre anlamlı olarak arttı. Genel anestezi altındaki hastada sentrik ilişki posterior değişimi basit bir yöntem olan ısırtma mumu ile saptanarak planın bu doğrultuda düzeltilmesiyle, cerrahi sonrası istenmeyen oklüzal ilişkiler önlenebilir ve cerrahi sonrası ortodontik tedavi süreleri azaltılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the long-term results of patients who underwent correction in the preoperative plan were evaluated by determining the centric relation change that occurred in the upright position while awake and under general anesthesia in supine position. In 25 of the 73 Class III malocclusion patients on whom bimaxillary osteotomy was planned, the preoperative plan was adjusted accordingly by measuring the centric relation change at the incisive teeth in the upright position before anesthesia and in supine position after anesthesia. 48 patients were operated in accordance with the first plan without correction. Postoperative orthodontic treatment duration and cephalometric parameter changes were compared between the two groups. The duration of orthodontic treatment after surgery was significantly shortened on patients who underwent intraoperative correction. Cephalometric examination revealed that, compatibility of the movement of point A in the sagittal plane with the preoperative plan increased significantly in patients who underwent intraoperative correction compared to control. Postoperative occlusal discrepancies can be prevented and postoperative orthodontic treatment duration can be shortened by detecting the posterior change of the centric relation at patient under general anesthesia with a simple method of wax bite and correcting the plan accordingly.