İnhibitör kineziyobantlama tedavisinin spastisite şiddeti ve motor nöron aktivitesi üzerine etkisi: Prospektif randomize kontrollü çift kör araştırma
Inhibitor kinesiotaping effect on spasticity intensity and motor neuron activity: Prospective, randomized, controlled, double blind study
- Tez No: 684910
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN KARACAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Araştırmamızın amacı, inmeli hastalarda inhibitör kinezyobant (KB) uygulamasının anti-spastik etkisini araştırmaktı. Gereç ve Yöntem: Prospektif, randomize, kontrollü ve çift kör olarak tasarlanan çalışmamıza 16'sı kadın, 34'ü erkek 50 hasta dâhil edildi. Hastalar randomize olarak KB grubuna (n=27) veya sham kontrol grubuna (n=23) atandı. KB uygulama öncesi ve sonrasında hastaların ayak bilek plantar fleksör spastisite şiddeti modifiye Ashwoth skalası (MAS), ayak bileği dorsifleksiyon direnci (tork) ve homosinaptik postaktivasyon depresyon (HPAD) ile değerlendirildi. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı Müdahale ve Kontrol gruplarında sırasıyla 58 ±13.2 ve 60.7±11.2 yıl idi. İnme sonrası geçen süre Müdahale grubunda ortalama yedi, Kontrol ortalama sekiz aydır. Her iki grubun medyan alt ekstremite Brunnstrom evreleri üç, medyan Fonksiyonel Ambulasyon Sınıflaması Müdahale grubunda iki, Kontrol grubunda üçtür. Uygulama öncesi her iki grubun MAS medyan ortalaması ikiydi. Müdahale ve kontrol gruplarında sırasıyla ortalama tork 1.51 ve 1.54 kg.m, ortalama HPAD-1 0.73 ve 0.62, ortalama HPADmean 0.69 ve 0.64, ortalama HPADmax 1.01 ve 0.94 olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to investigate anti-spastic effect of inhibitory KT application. Materials and Methods: Our investigation was designed as a prospective, randomized, controlled and double-blind study. 50 patients, 16 females and 34 males, were included and patients were randomly assigned to the KT group (n = 27) or the sham control group (n = 23). The severity of ankle plantar flexor spasticity was evaluated with modified Ashwoth scale (MAS), ankle dorsiflexion resistance (torque) and homocynaptic postactivation depression (HPAD) before and after the application. Results: The mean age of the patients was 58 ± 13.2 and 60.7 ± 11.2 years (Intervention and Control groups respectively).The average time after stroke was seven months in the Intervention group and eight months in the Control group. Median lower extremity Brunnstrom stage of both groups were three, median Functional Ambulation Classification was two in the Intervention group and three in the Control group. Before application the median MAS of both groups were two. Other parameters were mean torque 1.51 and 1.54 kg.m, mean HPAD-1 0.73 and 0.62, mean HPADmean 0.69 and 0.64, mean HPADmax 1.01 and 0.94 (Intervention and Control group respectively).