İnme hastalarında ev egzersiz programı ile telerehabilitasyonun etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of home exercise program and telerehabilitation in stroke patients
  1. Tez No: 684948
  2. Yazar: YASEMİN TUĞÇE YAYLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
İnme hastalarında ev egzersiz programı ile telerehabilitasyonun etkinliğinin karşılaştırılması amacıyla yapıldı. Ayrıca, telerehabilitasyon uygulamasını geliştirmek, geliştirilen telerehabilitasyon uygulamasının ülkemizde kullanılabilirlik derecesini arttırmak ve etkinliğini araştırarak bilimsel olarak ortaya koymaktı. Günümüzde telerehabilitasyon uygulamaları daha çok ön plana çıkmıştır. Literatürde yapılan araştırmalara göre Covıd-19 pandemisi öncesinde Türkiye'de yapılan telerehabilitasyon çalışmalarının sayısı azdır. Bu çalışmada, telerehabilitasyonun tanımı yapılmış, avantaj ve dezavantaj bildirilerek günümüzde önemi tartışılmaktadır. Çalışmaya 36 gönüllü inme hastası katıldı. Katılımcılara gerekli bilgilendirmeler yapılıp katılımcıların onayları alındıktan sonra randomize olarak 2 gruba ayrıldı. Ev egzersiz ve telerehabilitasyon grubundaki hastalara tedavi öncesinden ve sonrasında yüz yüze hastane ortamında değerlendirme yapıldı. Daha sonraki 3 haftalık sürede ev egzersiz programı grubundaki inme hastaları aranarak kontrol edildi. Telerehabilitasyon grubundaki inme hastalarına haftada 2 kez 3 hafta boyunca Bobath ve Brunsnstrom prensiplerine dayalı nörofizyolojik egzersizler uygulandı. Çalışmaya dahil edilen hastalara: Hasta Tanıtım Formu, Denge seviyesini değerlendirmek için Berg Denge Ölçeği, fonksiyonel durum ve bağımsızlık düzeylerini değerlendirmek amacıyla Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği, düşme korkusu Tinetti Düşme Etkinlik Ölçeği ve katılımcıların motivasyon ve memnuniyetlerini değerlendirmek amacı ile "İçsel Güdülenme Envanteri (Intrinsic Motivation Inventory-IMI) kullanıldı. Aynı zamanda telerehabilitasyonun günlük yaşam aktiviteleri üzerine etkisini ve yaşam kalitesinde meydana getirdiği farkları belirlemek amacı ile de Barthel İndeksi ve İnmeye Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanıldı. Grup içi değerlendirmelerde Fonksiyonel Bağımsızlık ölçeği-Kognitif (p>0,05) hariç VAS, Berg Denge Ölçeği, Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi, Tinetti Düşme Etkinlik Ölçeği, Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği-Motor ve İnmeye Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği değerleri açısından istatistiksel anlamlı farklılıklar bulunmuştur (p0,05). Telerehabilitasyon programı ortalaması Ev Egzersiz programından yüksek olmasına karşın aradaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p=0,056). İnme hastalarında ev egzersiz programı ve telerehabilitasyon etkinliğinin karşılaştırmak amacıyla yaptığımız çalışmamızda iki grubun arasında telerehabilitasyonun olumlu etkisini ortaya koyacak herhangi bir üstünlüğe rastlanmamıştır. Çalışmada bu üstünlüğü sağlayabilmek adına örneklem büyüklüğünün artırılması, takip zamanının daha uzun belirlenmesi ve kontrol gruplu çalışmalarla incelenmesine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
To make telerehabilitation suitable for use with a home exercise program in stroke patients. Besides, it can widely use nowadays. According to the researchers carried out in the literature, a covid pandemic is a few expenditures made in Turkey. In this study, the definition of telerehabilitation and its advantages and disadvantages were reported and its importance was discussed. 36 volunteer stroke patients took part in the study. After they gave the vital information to the participants and their consent was obtained, we randomly divided them into two groups. The patients in the home exercise and telerehabilitation group were segregated face-to-face in the hospital atmosphere before and after the treatment. During the next 3 weeks, stroke patients in the home exercise program group called and controlled. Neurophysiological exercises based on Bobath and Brunnstrom principles were applied to stroke patients in the telerehabilitation group twice a week for three weeks. Patients included in the study: Patient Description Form, Berg Balance Scale to assess balance level, Functional Independence Scale to assess functional status and independence levels, Tinetti Fall Activity Scale for fear of falling, and“Intrinsic Motivation Inventory-IMI”to determine satisfaction and motivation. ) was used. At the same time, the Barthel Index and the Stroke-Specific Quality of Life Scale were used to determine the effect of telerehabilitation on activities of daily living and the change in the quality of life. Statistically significant in terms of VAS, Berg Balance Scale, Barthel Activities of Daily Living Index, Tinetti Fall Activity Scale, Functional Independence Scale-Motor and Stroke-Specific Quality of Life Scale values excluding Functional Independence scale-Cognitive (p>0.05) in group evaluations. Differences were found (p0.05). Although the mean of the telerehabilitation program was higher than the Home Exercise program, the difference was not statistically significant (p=0.056). In our study to compare the effectiveness of home exercise programs and telerehabilitation in stroke patients, There was no superiority found between the two groups that would reveal the positive effect of telerehabilitation. To achieve this superiority in the study, increasing sample size, longer follow-up period, and control group needs to be examined.