Effect of recycling on economies
- Tez No: 684949
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Değişen ve gelişen dünya konjonktüründe bireyler hızlı tüketim alışkanlıklarına sahiptir. İnsanların bu artan tüketim alışkanlıklarına bağlı olarak ortaya çıkan atıkların her geçen gün miktarı ve karakterizasyonu artarken ne olacağı konusu geri dönüşüm kavramının önemini artırmaktadır. Dünya ekonomileri için önemli bir sorun olan bu atıklar hem doğa hem ekonomi hem de canlı yaşamı için önemli bir sorun teşkil etmektedir. Bu sorunu ortadan kaldırırken aynı zamanda ekonomilere katkı sağlaması amacıyla geri dönüşüm kavramı son zamanlarda ülke ekonomilerinde oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmada geri dönüşümün ekonomilere bir katkısı var mıdır? sorusuna cevap aranırken geri dönüşüm açısından Türkiye'nin Dünya ekonomilerindeki konumunu tespit ederek geri dönüşüm açısından gelişmesi için neler yapılabileceğini ortaya koymak amaçlanmıştır. Sonuç olarak Türkiye'nin Dünya ekonomileri içerisinde geri dönüşümden istenilen verimin alınamadığı tespit edilmiş bu bağlamda gerek politika yapıcılara gerek özel sektör ve bireylere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the changing and developing world conjuncture, individuals have fast consumption habits. While the amount and characterization of the wastes that arise due to these increasing consumption habits of people increase day by day, the issue of what will happen increases the importance of the notion of recycling. The wastes, there are an important problem for world economies, pose an important problem for nature, economy and living life.In order to eliminate this problem and contribute to the economy at the same time, the concept of recycling has recently taken a very important place in the economies of the countries.In this study, does recycling have a contribution to the economy?While looking for an answer to the question, it is aimed to determine the position of Turkey in the world economies in terms of recycling and to reveal what can be done for its development in terms of recycling.As a result, it was determined that Turkey could not get the desired efficiency from recycling in the world economies, and in this context, suggestions were made to both policy makers, the private sector and individuals.