Uşak ili şeker pancarı (Beta vulgaris L.) alanlarında sorun olan geniş yapraklı yabancı otların mücadelesinde bazı herbisitlerin ve uygulamaların etkinliklerinin belirlenmesi
Determining the effectiveness of some herbicides and treatments in controlling broad-leaved weeds in sugar beet (Beta vulgaris L.) fields in uşak province
- Tez No: 684959
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ÖĞÜT YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Endüstri bitkileri içerisinde önemli bir yere sahip olan şeker pancarı yetiştiriciliğinde bitki koruma sorunları içerisinde yabancı otların varlığı önemli olup verim ve kalite kayıplarına neden olmaktadır. Çalışmada, geniş yapraklı yabancı otların mücadelesinde kullanılan üç farklı herbisit ve kombinasyonları ile traktör çapası uygulamasının yabancı ot türlerine karşı etkinliklerinin değerlendirilmesi, ayrıca deneme alanında uygulamalara maruz kalmış Amaranthus retroflexus L. bitkilerinden elde edilen tohumların çimlenme özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 2018 yılında Uşak ili merkez köylerinde şeker pancarı yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı alanlarda üç farklı tarlada tesadüf blokları deneme desenine göre dört tekerrürlü olarak çalışmalar yürütülmüştür. Çalışmada, ekim öncesi 520 g/l Chloridazon, çıkış öncesi ve sonrası 700 g/l Metamitron ile çıkış sonrası 75 g/l Ethofumesate+60 g/l Phenmedipham+47 g/l Desmedipham+27 g/l Lenacil etkili maddeli herbisitler yer almıştır. Uygulamaların etkileri deneme alanlarında homojen olarak bulunan; Chenopodium album L., Amaranthus retroflexus L., Descurainia sophia L., Silene conica L., Datura stramonium L. ve Xanthium strumarium L. türlerine karşı değerlendirilmiştir. Chloridazon+(Ethofumesate+Phenmedipham+Desmedipham+Lenacil2) ve Metamitron (çö)+Metamitron (çs) uygulamaları yüksek ve uzun süreli etkiye sahip uygulamalar olarak belirlenmiştir. En yüksek kök (yumru) verimi ise Chloridazon+(Ethofumesate+ Phenmedipham+Desmedipham+Lenacil2) uygulamasından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The presence of weed is important among the plant protection problems in sugar beet cultivation, which has an important place in industrial plants, and it causes yield and quality losses. In the study, it was aimed to assess the effectiveness of three herbicides and their combinations and tractor hoe treatment used in broad-leaved weed control against weed species and to determine the germination characteristics of the seeds obtained from Amaranthus retroflexus plants exposed to applications in the trial field. For this purpose, studies were conducted in 4 repetitions based on randomized blocks trial design in three fields in the areas where sugar beet farming was performed intensively in the villages of the central district of Uşak province in 2018. The herbicides with the active substances of 520 g/l Chloridazon pre-planting, 700 g/l Metamitron pre and post-emergence and 75 g/l Ethofumesate+60 g/l Phenmedipham+47 g/l Desmedipham+27 g/l Lenacil post-emergence were included in the study. The effects of the treatments were assessed against Chenopodium album L., Amaranthus retroflexus L., Descurainia sophia L., Silene conica L., Datura stramonium L. and Xanthium strumarium L. species which were found homogeneous in the trial areas. Chloridazon+(Ethofumesate+Phenmedipham+Desmedipham+Lenacil 2) and Metamitron (pre-em)+Metamitron (post-em) treatments were determined to be treatments with high and long-term effects. The highest root (tuber) yield was obtained in Chloridazon+(Ethofumesate +Phenmedipham+Desmedipham+Lenacil2) treatment.