Kız ergenlerde ebeveyne bağlanma düzeyi ile çatışma çözme davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between level of parental attachment and conflict resolution behaviors in female adolescents
- Tez No: 684958
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE HARMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Ergenlik dönemi, son yıllarda birçok araştırmaya konu olmuş önemli bir gelişim dönemidir. Ergenin bu dönemde kuracağı sosyal ilişkiler, ruhsal gelişimini etkilerken yine bu süreçte yaşayacağı duygusal kırılmalar da kişilik yapılanmasını etkileyecektir. Ebeveyne bağlanma, bireyselleşme ve sosyalleşme adına yaşamın temel adımıdır. Bu araştırmanın amacı da 11-14 yaş aralığındaki kız ergenlerin erken dönem bağlanmasının akranla kuracağı duygusal ilişkiye ve bu ilişkide karşılaşacağı sorunlara çözüm bulma aşamasına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmanın evreni, ilköğretim okullarında öğrenim gören 11-14 yaş aralığındaki kız öğrencilerinden oluşmaktadır. Bu bağlamda, ikisi özel ikisi devlet ilköğretim okulunda (kız imam hatip) öğrenim gören 569 kız öğrenci çalışma grubumuzu oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak,“Ebeveyne ve Akrana Bağlanma Ölçeği (EABE), ”Çatışma Çözme Davranışı Belirleme Ölçeği (ÇÇDB)''ve "Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Bağımlı ve bağımsız değişkenler arasında olası ilişkileri tespit etmek amacıyla t testi ve ki-kare önemlilik testleri kullanılmış olup ergenlerin ebeveyne bağlanma puanları ile çatışma çözme davranışları arasındaki ilişkinin varlığı araştırılmıştır. Araştırma sonucunda kız ergenlerin bağlanma davranışının anne babanın birlikteliğine göre, annenin yaşına göre farklılaştığı görülmektedir. Akran ilişkilerindeki çatışma çözme davranımları ile ebeveyne bağlanma davranışları arasında da pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Anne ve babanın birlikteliği bağlanma davranımını da çatışma çözme davranımını da pozitif yönde etkilemektedir. Anneye olumlu bağlanma babaya bağlanmayı pozitif yönde etkilerken bu durum saldırganlık davranımını azaltmakta ve kız ergenin çatışma çözme davranımını da güçlendirmektedir. Kız ergenlerin çatışma çözme davranışı ile annenin eğitim durumu, annenin yaşı, anne ve babanın birlikteliği, kız ergenlerin yaşı, sınıf ve okul türü arasında da anlamlı bir ilişkinin bulunduğu araştırmanın bulgularındandır. Anahtar kelimeler Ergenlik dönemi, bağlanma, kişilerarası ilişkiler, çatışma çözme davranışı
Özet (Çeviri)
Adolescence is an important developmental period that has been the subject of many studies in recent years. Whereas the social relations that an adolescent will establish in this period affect his/her spiritual development, the emotional ruptures he/she will experience in this process also affect his/her personality structuring. Attachment to parents is the basic step of life on behalf of individualization and socialization. The study aimed to examine the effect of early attachment cases of girls between the ages of 11-14 on the emotional relationship they will establish with their peers and the stage of finding solutions to the problems they will encounter in this relationship. The universe of this research consists of female students aged 11-14 studying in primary schools. In this context, our study group consists of 569 female students, two of whom have studied in private and two in public primary schools (Islamic divinity school for girls). As data collection tools,“Inventory of Parents and Peer Attachment (IPPA), the ”Conflict Resolution Behavior Determination“ Scale (CRBDS), and the ”Personal Information Form" were used in the study. In order to determine possible relationships between dependent and independent variables, t-test and chi-square significance tests were implemented, and the existence of the relationship between adolescents' parental attachment scores and conflict resolution behaviors was investigated respectively. The research results revealed that the attachment behavior of female adolescents differs according to the union of the parents and the age of the mothers. A positive and significant relationship was also found between conflict resolution in peer relationships and parental-attachment behaviors. The coexistence of mother and father positively affects both attachment behavior and conflict resolution attitude. While positive attachment to the mother positively affects attachment to the father, this situation reduces the aggressive behavior and strengthens the conflict resolution behavior of the adolescent girl. A significant relationship was found between the conflict resolution behavior of female adolescents and the educational status of the mother, the age of the mother, the union of the mother and father, the age of the female adolescents, class, and school type. Keywords Adolescence, attachment, interpersonal relationships, conflict resolution behavior