Representation of Turkey in Indonesian online media sites
Endonezya internet haber sitelerinde Türkiye temsili
  1. Tez No: 684963
  2. Yazar: VERA FEBRINA HARLUDI VERA FEBRINA HARLUDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULREZAK ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yabancı bir ülkenin medyadaki temsili kamuoyunda önemli bir rol oynamaktadır. Çünkü medya, çoğu insanların yabancı bir ülke hakkında bilgi edinmek için birincil bilgi kaynağı olmaktadır. Medya, herhangi bir konu veya olay hakkında okuyucularının neyi ve nasıl düşünmesi gerektiğini yönlendirme gücüne sahiptir. Bu tez, Türkiye'nin Endonezya çevrimiçi medyasındaki temsilini ve bu temsilin Endonezya'daki medya ortamı ve iki ülkenin arasındaki ilişki ile nasıl bağlantılı olduğunu analiz etmektedir. Medya temsilinde dil kullanımının önemi göz önünde bulundurarak bu tez, beş Endonezya çevirimiçi haber portalında yayınlanan 1.453 haberi analiz etmek için eleştirel söylem analizine dayalı korpus dilbilimsel analiz metodunu kullanmaktadır. Bu çalışmanın sonucunda Türkiye'nin Endonezya beş çevrimiçi haber portalındaki temsilinin, Suriye'deki Türk askeri operasyonu ile ilgili haberlerin ön planda olduğunu göstermektedir. Ayrıca, çalışma süresince Türkiye sıklıkla COVID-19 salgını ve Osmanlı İmparatorluğu ilişkilendirilmektedir
Özet (Çeviri)
The representation of a foreign country in the media plays an important role in public opinion, as the media is the primary source of information about a foreign country for the majority of people. The media has the power to influence its audience on what and how to think about any given subject or event. This thesis analyses the representation of Turkey in Indonesian online media, and how does this representation relate with the media environment in Indonesia and the relationship between both countries. Considering the importance of the use of language in media representation, this study employed critical discourse analysis informed corpus linguistic methodology to analyse 1,453 news articles published in five Indonesian online news portals. The result of this study shows that the representation of Turkey in the five Indonesian online news portals is dominated with articles related to Turkish military operation in Syria. Moreover, within the duration of the study, Turkey is often associated with the event-related with COVID-19 pandemic and the Ottoman Empire.