The representation of two countries in the Turkish and Indonesian media
Türk ve Endonezya medyasında iki ülkenin temsili
- Tez No: 550743
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TORUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Uluslararası İlişkiler, Journalism, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bir ülkenin medyası o ülkenin incelenmesinde önemli bir analiz birimini oluşturmaktadır, çünkü ülkenin algısını yönlendiren bir işlev üstlenmektedir. Endonezya ve Türkiye'nin her ikisi de demokratik temele sahip olup, güçlü bir ilişkiye de sahiptir. Bu çalışmanın amacı Türkiye ve Endonezya'nın hem kendi medyalarında hem birbirlerinin medyasında karşılıklı olarak nasıl temsil edildiğinin araştırılmasıdır. Çalışma sürecinde, Türkiye medyasında Endonezya ile ilgili 97 haber tespit edilmişken, Endonezya gazetelerinde Türkiye ilgili 418 haber sayısı belirlenmiş ve yazar tarafından incelenmiştir. Hürriyet gazetesinin haberleri Türkiye medya örneklemi olarak seçilmiştir, aynı şekilde The Jakarta Post ve Republika gazetesi Endonezya medya örneklemi olarak yer almaktadır. Endonezya'nın ve Türkiye'nin karşılıklı medya betimlemelerini belirlemeye yönelik içerik analizinde, Türkiye medyasının Endonezya hakkındaki haberlere göreceli olarak daha az ilgi gösterdiği bulunmuştur. Endonezya ile ilgili haberlerin Türkiye medyasında başlık yapması genellikle doğal afetlerle ilgili olmuştur. Endonezya medyasında ise bunun tersine olarak Türkiye haberleri daha fazla bilgi sunmakta, haber konuları da daha çeşitli konularda oluşmaktadır. Türkiye hakkındaki haberlerde en sık rastlanılan konular ulusal politika ve iç işleri ile ilgilidir. Bu çalışmanın sonucunda Endonezya'nın Türkiye medyasında“doğal afet ülkesi”imajına sahip olduğu, Türkiye'nin ise Endonezya medyasındaki genel ve ana imajının güçlü ulusal politika yönelimlerinin olumlu ya da tartışma konusu olarak ele alındığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Countries are considered as an important subject for media analysis, because the media act as agents that shape the people's perception of a country. In fact, both Turkey and Indonesia have democratic backgrounds and strong bilateral relations. This study aims to explore how the media in Turkey and Indonesia informed their audiences about each other. During the period that was studied, there were 97 news stories about Indonesia in the Turkish media. On the other hand, the number of stories about Turkey was considerable in the Indonesian newspapers with 352 news articles. Hurriyet Daily News was selected as the Turkish media sample, while The Jakarta Post and Republika newspaper for the Indonesian media sample. Content analysis was used to examine the media portrayal of Indonesia in the Turkish media through their news columns and also how Indonesian media reported about Turkey in order to obtain a comparative study of the media of both countries. After having collected and analyzed the news from those newspapers, the writer found that Turkish media paid less attention to news about Indonesia rather than Indonesian media in informing about Turkey. The result of this study showed that in general portrays of the Turkish media, Indonesia was described as the country where the natural disasters take place. Unlike the Turkish media, Indonesian media provided more space about Turkey that mostly covered internal politics and internal affairs.