Kültürel çalışmalar ekseninde televizyon yayın akışlarının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of television broadcast streams within the axis of cultural studies
  1. Tez No: 957179
  2. Yazar: AYSHE JIHAD KHATTAB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT GÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 374
Özet
Bu çalışma, 2024 yılı itibarıyla küresel ekonomide öne çıkan G20 ülkelerinin ulusal kamu televizyon kanallarının bir haftalık yayın akışlarını inceleyerek, söz konusu yayınların kültürel aktarım bağlamında ideolojik yönlendirme ve siyasal temsil mekanizmalarındaki işlevlerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Raymond Williams'ın televizyon akış kuramı ve Van Dijk'ın eleştirel söylem analizi çerçevesinde yürütülen çalışmada nitel yöntem kullanılmıştır. Her ülkenin haftalık yayın akışları içerik temelli olarak değerlendirilmiştir. Yapılan analizlerin sonucunda, otoriter ve teokratik rejimlerde (örneğin Suudi Arabistan, İran, Çin) medya içerikleri ağırlıklı olarak dinî referanslar ve siyasal meşrulaştırma unsurları çerçevesinde kurgulanmakta; kültür, inanç sistemiyle iç içe geçmiş bir kimlik unsuru olarak kullanılmaktadır. Demokratik yapıya sahip ülkelerde yayıncılık daha çok bilgi verme, kültürel çoğulculuk ve kamu hizmeti anlayışı etrafında şekillense de, bu yapıların da belirli ideolojik yönlendirme biçimlerini içeren daha yumuşak ve dolaylı stratejiler kullanarak hareket ettiği gözlemlenmiştir. Bazı ülkelerde (Türkiye, Rusya, Mısır, Kazakistan) yayın akışları tarihsel anlatılar, millî kimlik inşası ve geleneksel değerlerin yeniden üretimi üzerine kurulmuş olup, ulusal televizyon kanalı bu ülkelerde ideolojik birer aygıt işlevi görmektedir. Güney Kore ve Kazakistan gibi ülkelerde kültürel miras, dil, yemek kültürü ve geleneksel sanatlar üzerinden sistemli bir yeniden inşa süreci yürütülmektedir. Diğer yandan Meksika, Tayland ve Endonezya gibi ülkelerde kültürel geçmiş ile modernleşme arasında denge kurmaya çalışan ikili bir kimlik stratejisi göze çarpmaktadır. Filipinler ve Nijerya gibi ülkelerde ise ulusal kanallar doğrudan hükûmet politikalarını destekleyen içeriklere yer vermekte, kamuoyunun devlet lehine yönlendirilmesinde aktif rol oynamaktadır. Bu bağlamda televizyon akışı oluşturması, sadece izleyiciye bilgi sunan tarafsız yapı değil; aynı zamanda ulusal kimlik inşası, kültürü kullanarak kamuoyunun şekillendirilmesi ve yönlendirmesi bağlamında kullanıldığını tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the weekly broadcast schedules of national public television channels of the G20 countries that stand out in the global economy as of 2024, and to analyze the functions of these broadcasts in ideological guidance and political representation mechanisms in the context of cultural transmission. Qualitative methods were used in the study, which was conducted within the framework of Raymond Williams' television flow theory and Van Dijk's critical discourse analysis. The weekly broadcast schedules of each country were evaluated based on content. As a result of the analyses, in authoritarian and theocratic regimes (e.g. Saudi Arabia, Iran, China), media content is mainly structured around religious references and political legitimation elements; culture is used as an identity element intertwined with the belief system. Although broadcasting in democratic countries is shaped more around the concept of providing information, cultural pluralism and public service, it has been observed that these structures also act using softer and indirect strategies that include certain forms of ideological guidance. In some countries (Turkey, Russia, Egypt, Kazakhstan), broadcast streams are based on historical narratives, national identity construction, and the reproduction of traditional values, and the national television channel functions as an ideological tool in these countries. In countries such as South Korea and Kazakhstan, a systematic reconstruction process is carried out through cultural heritage, language, food culture, and traditional arts. On the other hand, in countries such as Mexico, Thailand, and Indonesia, a dual identity strategy that tries to balance cultural past and modernization stands out. In countries such as the Philippines and Nigeria, national channels directly broadcast content that supports government policies and plays an active role in directing public opinion in favor of the state. In this context, it has been determined that creating a television stream is not only an impartial structure that provides information to the audience; it is also used in the context of building a national identity, shaping and directing public opinion using culture.