Trade openness and economic growth: The Zambian case
Dışa açıklık ve ekonomik büyüme: Zambiya'nın örneği
  1. Tez No: 684993
  2. Yazar: CHILIZANI PHIRI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARSLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Zambiya, bağımsızlıktan bu yana, uluslararası ticaretten elde edilen faydaları artırmayı amaçlayan farklı ticaret politikaları izlemiş ve bu politikalar ekonomik büyümeyi ve kalkınmayı teşvik edebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, 1980-2019 dönemi Zambiya Ekonomisi için dışa açıklık ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi incelemektir. GSYİH büyümesi, dışa açıklık, DYY, sanayi katma değeri, enflasyon, lise kaydı ve ticaret hadleri çalışmanın değişkenleridir. GSYİH büyümesi, dışa açıklık, DYY ve ticaret hadleri I(0) iken sanayi katma değeri, enflasyon ve lise kaydı I(1)'dir. Bu nedenle, tahmin yöntemi olarak ARDL yaklaşımı kullanılmıştır. Sınır testi prosedürü kullanılarak, dahil edilen değişkenler arasında eşbütünleşmenin var olduğu tespit edilmiştir. Bu Çalışmada, dışa açıklık uzun vadede ekonomik büyüme üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Spesifik olarak, dışa açıklıktaki yüzde 10'luk bir değişiklik, ekonomik büyümede yüzde -1,38'lik bir değişikliğe yol açmaktadır. Dışa açıklığın DYY'ye, enflasyona, lise kaydına ve ticaret hadlerine bağlı olduğu durumlarda, ekonomik büyüme üzerindeki etkinin olumlu olduğu da tespit edılmiştir. Bu nedenle dışa açıklık, DYY, enflasyon, lise kaydı ve ticaret hadleri, ekonomik büyümeyi olumlu yönde etkileyen tamamlayıcı değişkenlerdir. Dahası, DYY ve lise kaydının uzun vadede ekonomik büyüme üzerinde olumlu etkileri olduğu tespit edilmiştır. Dış ticaret hadleri ekonomik büyümeyi hem uzun hem de kısa vadede olumlu etkilerken, enflasyon kısa vadede ekonomik büyümeyi olumlu etkilemektedir. Öte yandan, sanayi katma değeri, uzun vadede ekonomik büyümeyi olumsuz etkilemektedir. Ayrıca, bu çalışmada, dışa açıklıktan ekonomik büyümeye uzanan tek yönlü bir nedensel ilişki bulunmuştur. Çalışma da, Zambiya Ekonomisin büyümesi için ticarete daha fazla açıklığı teşvik etmeden önce dışa açıklık için tamamlayıcı değişkenlerin dikkatli bir şekilde değerlendirilmesini önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Since independence, Zambia has pursued different trade policies aimed at enhancing benefits from international trade which in turn can promote economic growth and development. The aim of this study was to investigate the relationship between trade openness and economic growth for the Zambian Economy for the period 1980-2019. GDP growth, trade openness, FDI, industry value added, inflation, secondary school enrolment and terms of trade were the study variables. GDP growth, trade openness, FDI and terms of trade were I(0) whereas industry value added, inflation and secondary school enrolment were I(1). Thus, the ARDL approach was used as the method of estimation. Using a bounds testing procedure, it was found that cointegration exists among the study variables. The study found that trade openness has a negative effect on economic growth in the long run. Specifically, a 10 percent change in trade openness leads to a -1.38 percent change in economic growth. It was also found that when trade openness depends on FDI, inflation, secondary school enrolment and terms of trade, the effect on economic growth is positive. Thus, trade openness, FDI, inflation, secondary school enrolment and terms of trade complement each other to positively influence economic growth. Furthermore, FDI and secondary school enrolment have positive effects on economic growth in the long run. Terms of trade positively affects economic growth both in the long and short run whereas inflation has a positive effect on economic growth in the short run. On the other hand, industry value added has a negative effect on economic growth in the long run. The study also found a unidirectional causal relationship running from trade openness to economic growth. The study recommends a cautious consideration of complementary variables to trade openness before promoting more openness to trade for the Zambian Economy.