Psikolojik rahatlığın bilgi paylaşımı, çalışmaya tutkunluk ve çalışan performansı üzerine etkisi
The effect of psychological safety on knowledge sharing, work engagement and employee performance
- Tez No: 684996
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHSİN AKÇAKANAT, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET DİNÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kişiler arası risk üstlenmede iş ortamının güvenli olduğu inancını ifade eden psikolojik rahatlık, motivasyonel ve davranışsal iş çıktıları üzerinde etkisi olduğuna inanılan bilişsel bir durumu yansıtmaktadır. Bu araştırmanın amacı, çalışanların psikolojik rahatlık algısının onların bilgi paylaşımı, görev performansı, bağlamsal performansı ve çalışmaya tutkunlukları üzerindeki etkisini incelemektir. Psikolojik rahatlık algısı yüksek olan çalışanların işlerine yönelik olumlu tutum ve davranışları gösterecekleri iddia edilmektedir. Araştırmanın örneklemini, Süleyman Demirel Üniversitesi ve Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'nde idari birimlerde görev yapan memur ve sürekli işçilerden oluşturmaktadır. Veriler kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak 433 kişiden anket yoluyla toplanmıştır. Araştırma veri analizinde SPSS 22 ve AMOS 21 programlarından yararlanılmıştır. Hipotezlerin test edilmesinde ise Yapısal Eşitlik Modellemesi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular psikolojik rahatlığın bilgi paylaşımı, çalışmaya tutkunluk ve bağlamsal performans üzerinde etkisi olduğunu fakat görev performansı üzerinde etkisinin bulunmadığını göstermektedir. Sonuç bölümüne elde edilen bulgular literatür kapsamında tartışılmış, yöneticilere ve araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Psychological safety, which means the belief that the workplace environment is safe in undertaking interpersonal risk, reflects a cognitive state that is believed to have an impact on motivational and behavioral work outcomes. The aim of this study is to examine the effect of employees' perception of psychological safety on their knowledge sharing, task performance, contextual performance and their work engagement (based on vigor, dedication and absorption). It is claimed that employees with high psychological safety perception will show positive attitudes and behavior towards their jobs. The sample of the study consists of administrative staff working in administrative units at Süleyman Demirel University and Isparta University of Applied Sciences. The data were collected through a questionnaire from 433 people using the convenience sampling method. SPSS 22 and AMOS 21 programs were used in the data analysis of the research. Structural Equation Modeling was used to test the hypotheses. The findings have been found that psychological safety has an impact on knowledge sharing, work engagement (based on vigor, dedication and absorption) and contextual performance, but not on task performance. According to these findings, the results were discussed within the scope of the literature and suggestions were made to managers and researchers.