Predictors of competitive victimhood beliefs in Turkey's Kurdish conflict: Turkish and Kurdish group context
Türk ve Kürt etnik grupları bağlamında rekabetçi mağduriyetin yordayıcıları
  1. Tez No: 685022
  2. Yazar: CEREN KAVAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABAHAT ÇİĞDEM BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, asimetrik ilişkilere sahip grupları, iç grubun dış gruptan daha fazla zarar gördüğünü iddia etmeye motive eden mekanizmaları inceleyerek rekabetçi mağduriyet literatürüne katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, araştırma, çeşitli çatışma bağlamlarında rekabetçi mağduriyetin öncülü olarak test edilen dış grup güvenini ve rekabetçi mağduriyetin yordayıcıları olarak ahlaki savunmacılık, narsisistik ve narsistik olmayan grup içi bağlılıklar gibi nispeten daha az çalışılmış etkenleri test etmeye çalışır. Ayrıca, algılanan gruplararası çatışmanın ve grup statüsünün önerilen öncüller ile rekabetçi mağduriyet arasındaki ilişki üzerindeki ılımlayıcı etkisi ölçülmüştür. 381 katılımcı ile çevrimiçi bir anket yapılmıştır. Bulgular, kolektif narsisizm ve ahlaki savunuculuğun rekabetçi mağduriyeti öngördüğünü, dış grup güveni ve iç grup memnuniyetinin rekabetçi mağduriyet inançlarını önemli ölçüde öngörmediğini göstermektedir. Algılanan gruplar arası çatışmanın ılımlayıcı rolü, yalnızca kolektif narsisizm ve rekabetçi mağduriyet arasındaki ilişkide görülmüştür. Kürtler için, artan iç grup memnuniyeti, rekabetçi mağduriyetin daha düşük seviyeleri ile ilişkilendirilirken, Türkler için benzer bir ilişkiye rastlanmamıştır. Kürt katılımcılar arasında, kolektif narsisizm rekabetçi mağduriyeti daha güçlü yordamıştır. Ayrıca, iç grup memnuniyeti yüksek olan Kürtler, daha düşük düzeyde rekabetçi mağduriyet bildirirken bu ilişkinin Türkler için anlamlı olmadığı görülmüştür. Son olarak, daha yüksek ahlaki savunmacılık, her iki grup arasında daha yüksek rekabetçi mağduriyet ile ilişkilendirilmiş, ancak azınlık etnik grup üyeleri için bu ilişkinin daha belirgin olduğu bulunmuştur. Sonuçlar, sosyal kimlik teorisi, toplu mağduriyet ve rekabetçi mağduriyet literatürü çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to contribute to the competitive victimhood literature by examining mechanisms that motivate groups with asymmetric relations to claim ingroup has suffered more than the outgroup. To that end, the research attempts to test outgroup trust, which has been tested as an antecedent of competitive victimhood in various conflict contexts, and relatively less studied drivers, which are moral defensiveness, narcissistic and non-narcissistic ingroup attachments as predictors of competitive victimhood. Further, the moderation effect of perceived intergroup conflict and group status on the association between the proposed predictors and competitive victimhood has been measured. An online survey was conducted with 381 respondents( Turkish= 230, Kurdish=151, 54% females, 44% males, Mage= 32.37, SDage= 11.36). The findings suggest that collective narcissism and moral defensiveness predicted competitive victimhood while outgroup trust and ingroup satisfaction did not significantly predict competitive victimhood beliefs. Perceived intergroup conflict moderated only the association between collective narcissism and competitive victimhood. Further, Turks and Kurds in the sample reported different patterns of competitive victimhood. For Kurds, increased ingroup satisfaction was associated with lower levels of competitive victimhood, whereas competitive victimhood levels did not change in relation to ingroup satisfaction among Turks. The association between collective narcissism and competitive victimhood was stronger among Kurdish respondents. Moreover, Kurds who reported secure ingroup positivity reported lower levels of competitive victimhood, but this association was not significant for Turks. Lastly, higher moral defensiveness was associated with higher competitive victimhood among both groups, but for minorities, this association was more pronounced. The results were discussed in relation to social identity theory, collective victimhood, and competitive victimhood literature.