Ontological security and support for peace processes
Ontolojik güvenlik ve barış süreçlerine destek
- Tez No: 685023
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BETÜL ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez, ontolojik güven(siz)ğin barış süreçlerine toplumsal desteği nasıl etkilediği sorusunu ele almaktadır. Bu amaçla Türkiye'deki Kürt Meselesi vaka olarak seçilmiş ve Akil İnsanlar Komitesi üyeleri ile Türkiye'deki ikinci çözüm sürecinde (2013-2015) yaptıkları toplantıların katılımcıları hakkında görüşmeler yapılmıştır. Bu tez, çoğunluk grubunun (Türklerin) ontolojik güvensizliklerinin barış sürecini destekleme konusunda çekincelere yol açmış olabileceğini, azınlık gruplarının ise önemli ontolojik güvenlik sorunlarına rağmen yüksek destek sergilediklerini ortaya koymaktadır. Bu nedenle tez, ontolojik güvenliğin azınlık grupları arasında barış sürecine verilen desteğin düzeyi için önemli bir belirleyici olduğu, ancak yine de çoğunluk grubunun barış sürecini hızla terk etme eğilimini etkilediği sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the question of how ontological (in)securities affect public support for peace processes. For this purpose, the Kurdish Issue in Turkey is chosen as a case and the Wise People Committee members were interviewed about the participants of the meetings that they held during the second peace process in Turkey (2013-2015). The thesis establishes that ontological insecurities of the majority group are likely to have resulted in reservations about supporting the peace process among the Turkish groups while minority groups seemed to have remained highly supportive of the process despite also having significant ontological security challenges. Therefore, the thesis concludes that ontological security is an important determinant for the level of support to the peace process mostly among the minority groups, but it still affects the tendency of the majority group to quickly abandon the peace process.