Traditionality and trustworthiness in Turkey: A Vignette experiment in the context of employee selection
Türkiye'de geleneksellik ve güvenilirlik: İşe alım bağlamında Vinyet deney çalışması
  1. Tez No: 685021
  2. Yazar: BEGÜM ATEŞSAÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SYEDA ARZU WASTİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez, bir güvenilenin (bir iş başvurusunda bulunanın) yetkinliğini ve bireyselcive bağlayıcı (veya geleneksellik) ahlakını, güvenenin güvenilene olan güvenilirliği, güvenenin seçim niyetini ve güvenilene yönelik davranışsal güven niyetlerini çalışan seçim sürecinde incelemiştir. İlk hipotez, güvenilenin yetkinliği ile güvenenin güvenme niyeti (reliance) arasında pozitif bir ilişki beklemektedir. İkinci hipotez grubu, sosyal kimlik teorisi üzerine kurulmuş ve güvenenin bireyselci/bağlayıcıahlaklarının, güvenilenin bireyselci/bağlayıcı ahlakı ile güvenenin güvenilirlik değerlendirmesi, seçim niyeti ve davranışsal güven niyetleri arasındaki ilişki üzerinde ılımlayıcı bir etki öngörmüştür. Hipotezleri test etmek için deneysel vinyet metodolojisikullanıldı. Katılımcılar, güvenilenin yetkinliği, ahlakı ve canayakınlık (warmth) bilgilerini manipüle etmek için hayali bir iş adayı ve özgeçmişini ve referans çağrınotlarını sağlayan bir seçim senaryosundan oluşan bir çevrimiçi ankete yanıt verdi.166 katılımcının verileriyle yapılan bir pilot çalışma, yeterlilik, ahlak ve canyakınlık manipülasyonları için destek sağladı. Ana çalışma, 164 katılımcının verileriyleyürütülmüştür. ANOVA sonuçları ilk hipotezi desteklemezken, ikinci hipotez grubu için on iki adet hiyerarşik (sıralı) regresyon analizi yapıldı. Bağımsız değişkenlerarası etkileşim modele eklendiğinde Delta-R-kare anlamlı olmasa da, sonuçlar bağlayıcı ahlakıolarak ölçülen gelenekselliğin ılımlayıcı etkisinin bağımlı değişkenler için istatistiksel olarak anlamlı olduğunu göstermiştir. Ayrıca, bireyselci ahlakın ılımlayıcı etkisi, güvenilirlik algısı ve seçme niyeti için istatistiksel olarak anlamlıydı. Ancak, genel olarak, etkiler önerilen aday profilleri içinanlamlı olmadığından, ikinci hipotez grubu da desteklenmedi. Sonuçlar metodolojik sınırlamalar ve gelecekteki araştırmalar açısından tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examined a trustee's (a job applicant's) competence and individualizing versus binding (or traditionality) morality on the trustor's assessment of trustee trustworthiness, trustor's selection intention, and behavioral trust intentions towards the trustee in the employee selection process. The first hypothesis expected a positive association between trustee's competence and trustor's reliance intentions toward the trustee. The second set of hypotheses were built upon social identity theory and predicted a moderation effect of trustor's individualizing/binding moralities on the relationship between trustee's individualizing/binding morality and trustor's trustworthiness assessment, selection intention, and behavioral trust intentions. Experimental vignette methodology was used to test the hypotheses. Respondents responded to an online survey consisting of a selection scenario providing a fictive job candidate and his CV and reference call notes to manipulate the trustee's competence, morality, and warmth information. A pilot study with the data from 166 respondents provided support for the competence, morality, and warmth manipulations. The main study was conducted with the data from 164 respondents. ANOVA results did not support the first hypothesis. For the second set of hypotheses, twelve hierarchical regression analyses were conducted. Although the Delta R-squared was not significant when the interaction terms were entered, the results showed that the moderation effect of traditionality, which captured binding morality was statistically significant for dependent variables. Also, moderating effect of individualizing morality was statistically significant for trustworthiness perception and selection intention. However, overall, the second set of hypotheses was not supported either as the effects were not significant for the proposed candidate profiles. The results are discussed in terms of methodological limitations as well as future directions.